| |     latinica | english  
Насловна
Посетите Србију
СИЕПА

 

   
 
Контакт

 

Радно време
Понедељак - петак: 8:30 – 16:30 часова
Конзуларно одељење (рад са странкама): 10:00 - 12:00 часова

Празници

Адреса
General Eremia Grigorescu 12
010477 БУКУРЕШТ
РУМУНИЈА

Телефон: (0040) 21 211 98 71/ 211 98 72/ 211 98 73

Локација/Мапа
  Конзуларна надлежност
Факс:         (0040) 021 210 01 75 Почасни конзули
Е-mail: srb.emb.romania@mfa.rs  

Конзуларно одељење: consulate.bucharest@mfa.rs

Телефон: (0040) 21 211 49 80

Веб сајт: http://www.bucharest.mfa.gov.rs

 Twitter: @SRBinRomania 

КОНТАКТ ТЕЛЕФОН ЗА ХИТНЕ СИТУАЦИЈЕ:
(004) 021 211 98 72

ПЛАЋАЊЕ КОНЗУЛАРНИХ ТАКСИ

Обавештавамо грађане да се плаћање конзуларних услуга врши искључиво уплатом у валути ЕУР на рачун Амбасаде у банци BANCA COMERCIALA ROMANA S.A. Bucharest:

Прималац: ЕMBASSY OF THE REPUBLIC OF SERBIA

Број рачуна на који се врши уплата таксе:

RO56RNCB0092000506510003

SWIFT CODE: RNCBROBUXXX 

Oмогућено плаћање конзуларних такси у Амбасади путем кредитних, односно дебитних картица.

 

 


 
РЕЖИМ ПУТОВАЊА У РЕПУБЛИКУ МОЛДАВИЈУ
 
Носиоцима биометријских пасоша Р. Србије није потребна виза за боравак у Р. Молдавији до 90 дана у периоду од шест месеци. Безвизни режим се не односи на носиоце путних исправа Р. Србије које је издао МУП Р. Србије - Координациона управа. Рок важења путне исправе ради туристичког путовања мора бити три месеца дужи од планиране посете, односно три месеца након истека траженог боравка.
И поред постојећег безвизног режима, приликом уласка држављана Р. Србије у Р. Молдавију, уочено је да надлежни молдавски погранични органи врше додатне контроле, посебно по питању сврхе и оправданости боравка у тој земљи. С тим у вези, уочава се повећан број одбијених захтева  за улазак у Р. Молдавију, држављана Р. Србије који не могу да докажу сврху уласка, односно боравка у тој земљи. Имајући у виду наведено, сугерише се да приликом уласка у Р. Молдавију наши грађани имају припремљено позивно писмо или други документ којим би доказали сврху путовања. Напомињемо да погранични органи сваке државе имају дискреционо право да страном држављанину, и поред испуњених формалних услова, ускрати право уласка у земљу.
У Р. Молдавију се може унети/изнети новац у износу до 10.000 евра без царинске декларације, а до 50 хиљада евра са царинском декларацијом. Приликом уласка у Р. Молдавију, погранични органи могу тражити и документа која оправдавају сврху уласка, као и доказ о поседовању довољно финансијских средстава за боравак у Р. Молдавији.
Држављани Р. Србије који у Р. Молдавију уђу преко дела молдавско-украјинске границе, који не контролишу молдавске власти (Transnistria/Придњестровље) у обавези су да пријаве свој боравак на територији Р. Молдавије у року од 72 сата од преласка границе.
За коришћење граничног прелаза према Украјини, препоручује се избегавање области Придњестровље (Transnistria).
За уношење ловачког оружја и увоз животиња и кућних љубимаца, неопходне су посебне дозволе.
 

ПРОБНЕ ВОЗАЧКЕ ДОЗВОЛЕ СЕ НЕ ПРИЗНАЈУ У РУМУНИЈИ
У Румунији није дозвољено управљање моторним возилом са пробном возачком дозволом Републике  Србије, јер се признају само трајне возачке дозволе. 
Уколико се на територији Румуније или на граничним прелазима за друмски саобраћај, приликом контроле затекне лице које управља моторним возилом са пробном возачком дозволом, исту надлежни румунски органи на лицу места одузимају и покреће се кривични поступак против лица које је управљало возилом са овом врстом возачке дозволе.
 

 
 
13.11.2024 – Пријем поводом посете 68. класе студената генералштабног усавршавања школе националне одбране М.О. Р. Србије

Дана 13. новембра 2024. године, у просторијама Амбасаде Р. Србије у Букурешту, уприличен је пријем поводом посете 68. класе студената генералштабног усавршавања школе националне одбране М.О. Р. Србије Букурешту.

Припадници ГШУ, ће у периоду од 12. до 15. новембра 2024. године, посетити Национални Универзитет одбране, Министарства за Националну Одбрану Румуније, и том приликом ће разменити искуства и упознати се са начином функционисања НУО и НМО.

Домаћини пријема били су амбасадор Р. Србије у Букурешту, Стефан Томашевић и изасланик одбране Р. Србије, потпуковник Игор Цолић.


11.11.2024 – Амбасадор С. Томашевић положио венац поводом Дана примирја у Првом светском рату

Поводом Дана примирја у Првом светском рату, 11. новембра 2024. године у 11 часова, амбасадор С. Томашевић и изасланик одбране, потпуковник, И. Цолић су на православном гробљу у месту Међидија, у пратњи колега из амбасаде Миодрага Секулића и Ирене Радојичић, положили ловоров венац на Спомен костурници Прве српске добровољачке дивизије, са текстом „Славом овенчаним прецима – Амбасада Републике Србије у Букурешту“.

Том приликом, одржана је церемонија помена на страдале српске, чешке и румунске официре и војнике који су страдали на фронту у Добруџи као и помен шкотским медицинским сестрама које су дале допринос збрињавању рањених хероја.  Церемонији су присуствовали и венце положили амбасадор Чешке Републике Мартин Кошатка, заменик градоначелника Међидије Никулае Паун, представници Министарства националне одбране Румуније, Гарнизона општине Међидија који је представљао пуковних Иону Флореа, председник Националне асоцијације ратних ветерана „Краљица Марија“ Ремус Маковеи, председница Удружења Комбат стрес Корнелија Приотеаса, представници локалне полиције, жандармерије и ватрогасаца, других асоцијације бораца  као и грађани Међидије.

Комеморативна церемонија је започела светом литургијом, коју је одржао војни свештеник из Медђидије, након чега су се скупу обратили амбасадор С. Томашевић, амбасадор Чешке, М. Кошатка, Ремус Маковеј и пуковник Корнелија Приотеаса. На церемонији интониране су српска, чешка и румунска химна, а цео догађај је медијски испратила TVR1.

На церемонији, амбасадор С. Томашевић је, у свом говору, истакао важност очувања традиције сећања и одавања почасти српским, румунским, чешким и другим добровољцима који су своје животе дали 1916. године на фронту у Добруџи. Подсетио је да je уз подршку румунских власти и пријатеља спомен костурница подигнута 1926. године и захвалио се румунским пријатељима што заједно чувамо сећање на све оне који су у Првом светском рату дали своје животе у борби за слободу, а чији посмртни остаци леже у братској Румунији.

У славу страдалих српских добровољаца песму Тамо далеко извела је солисткиња Националне опере из Букурешта Адриана Александру.


06.11.2024 – Пријем поводом отварања нове зграде Амбасаде Р. Србије у Букурешту

Дана, 6 новембра о.г., у Букурешту, приређен је свечани пријем поводом отварања нове зграде Амбасаде Р. Србије у Румунији, која је недавно реконструисана. Пријем су отворили МСП Р. Србије, М. Ђурић, МИП Румуније, Л. Одобеску и амбасадор Р. Србије у Букурешту, С. Томашевић.

У свом обраћању МСП, М. Ђурић је навео да је овим симболичним чином, такође отворена и нова страница у билатералним односима две земље, који су у прошлости увек били партнерски и пријатељски, подсетивши да се ове године обележава 145 година од успостављања дипломатских односа Р. Србије и Румуније. М. Ђурић је истакао да нове просторије Амбасаде имају и симболичан значај, јер показује на најбољи начин какве су нам данас амбиције и планови.

МИП Румуније, Л. Одобеску, је навела да две земље треба заједнички да наставе да развијају традиционално блиске везе тако што ће их унапредити кроз конкретне пројекте, који су према њеним речима у овом моменту бројни. Посебно се осврнула на продуктивне разговоре, које су водили током билатералног састанак, на којима је договорено продубљивање и интензивирање сарадње две земље.

Амбасадор, С. Томашевић, је присутне упознао са историјом зграде у којој се налази Амбасада Р. Србије, те се захвалио свима који су учествовали у реконструкцији објекта, истакавши да је тешким радом обновљен стари сјај тог здања, изграђеног почетком 20. века, чиме је очуван и историјски амбијент градског језгра Букурешта.
Пријему су осим представника акредитованих страних ДК представништава, присуствовали и припадници српске заједнице у Румунији, највиши представници СПЦ у Румунији, укључујући и архиепископа и митрополита будимског и темишварског, Лукијана, као и бројни, еминентни представници румунских привредних субјеката.

У оквиру пријема организована је и изложба на којој је приказан процес реконструкције зграде. Такође, присутни су имали прилику да погледају и видео запис, којим је представљен ток  извођења радова. Гости су имали прилику да пробају аутентичну српску храну, колаче и вина, уз пригодан музички програм, српске уметнице Јане Чеклановић, на виолини. Поред тога, путем видео прилога ТОС, приказани  су предели и култура наше земље.


Министарство спољних послова
Дневне вести 
Саопштења 
Фото галерија 


Народна скупштина

Председник Републике Србије

Влада Србије

Министарство спољних послова