|
Kontakt |
KONTAKT TELEFON ZA HITNE SITUACIJE:
0040 21 211 98 72
PLAĆANJE KONZULARNIH TAKSI
Obaveštavamo građane da se plaćanje konzularnih usluga vrši isključivo uplatom u valuti EUR na račun Ambasade u banci BANCA COMERCIALA ROMANA S.A. Bucharest:
Primalac: EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SERBIA
Broj računa na koji se vrši uplata takse:
RO56RNCB0092000506510003
SWIFT CODE: RNCBROBUXXX
|
|
|
|
REŽIM PUTOVANJA U REPUBLIKU MOLDAVIJU |
Nosiocima biometrijskih pasoša R. Srbije nije potrebna viza za boravak u R. Moldaviji do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava R. Srbije koje je izdao MUP R. Srbije - Koordinaciona uprava. Rok važenja putne isprave radi turističkog putovanja mora biti tri meseca duži od planirane posete, odnosno tri meseca nakon isteka traženog boravka.
I pored postojećeg bezviznog režima, prilikom ulaska državljana R. Srbije u R. Moldaviju, uočeno je da nadležni moldavski pogranični organi vrše dodatne kontrole, posebno po pitanju svrhe i opravdanosti boravka u toj zemlji. S tim u vezi, uočava se povećan broj odbijenih zahteva za ulazak u R. Moldaviju, državljana R. Srbije koji ne mogu da dokažu svrhu ulaska, odnosno boravka u toj zemlji. Imajući u vidu navedeno, sugeriše se da prilikom ulaska u R. Moldaviju naši građani imaju pripremljeno pozivno pismo ili drugi dokument kojim bi dokazali svrhu putovanja. Napominjemo da pogranični organi svake države imaju diskreciono pravo da stranom državljaninu, i pored ispunjenih formalnih uslova, uskrati pravo ulaska u zemlju.
U R. Moldaviju se može uneti/izneti novac u iznosu do 10.000 evra bez carinske deklaracije, a do 50 hiljada evra sa carinskom deklaracijom. Prilikom ulaska u R. Moldaviju, pogranični organi mogu tražiti i dokumenta koja opravdavaju svrhu ulaska, kao i dokaz o posedovanju dovoljno finansijskih sredstava za boravak u R. Moldaviji.
Državljani R. Srbije koji u R. Moldaviju uđu preko dela moldavsko-ukrajinske granice, koji ne kontrolišu moldavske vlasti (Transnistria/Pridnjestrovlje) u obavezi su da prijave svoj boravak na teritoriji R. Moldavije u roku od 72 sata od prelaska granice.
Za korišćenje graničnog prelaza prema Ukrajini, preporučuje se izbegavanje oblasti Pridnjestrovlje (Transnistria).
Za unošenje lovačkog oružja i uvoz životinja i kućnih ljubimaca, neophodne su posebne dozvole.
|
|
PROBNE VOZAČKE DOZVOLE SE NE PRIZNAJU U RUMUNIJI |
U Rumuniji nije dozvoljeno upravljanje motornim vozilom sa probnom vozačkom dozvolom Republike Srbije, jer se priznaju samo trajne vozačke dozvole.
Ukoliko se na teritoriji Rumunije ili na graničnim prelazima za drumski saobraćaj, prilikom kontrole zatekne lice koje upravlja motornim vozilom sa probnom vozačkom dozvolom, istu nadležni rumunski organi na licu mesta oduzimaju i pokreće se krivični postupak protiv lica koje je upravljalo vozilom sa ovom vrstom vozačke dozvole.
|
|
|
|
|
|
13.11.2024 – Prijem povodom posete 68. klase studenata generalštabnog usavršavanja škole nacionalne odbrane M.O. R. Srbije |
Dana 13. novembra 2024. godine, u prostorijama Ambasade R. Srbije u Bukureštu, upriličen je prijem povodom posete 68. klase studenata generalštabnog usavršavanja škole nacionalne odbrane M.O. R. Srbije Bukureštu.
Pripadnici GŠU, će u periodu od 12. do 15. novembra 2024. godine, posetiti Nacionalni Univerzitet odbrane, Ministarstva za Nacionalnu Odbranu Rumunije, i tom prilikom će razmeniti iskustva i upoznati se sa načinom funkcionisanja NUO i NMO.
Domaćini prijema bili su ambasador R. Srbije u Bukureštu, Stefan Tomašević i izaslanik odbrane R. Srbije, potpukovnik Igor Colić.
|
|
11.11.2024 – Ambasador S. Tomašević položio venac povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu |
Povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu, 11. novembra 2024. godine u 11 časova, ambasador S. Tomašević i izaslanik odbrane, potpukovnik, I. Colić su na pravoslavnom groblju u mestu Međidija, u pratnji kolega iz ambasade Miodraga Sekulića i Irene Radojičić, položili lovorov venac na Spomen kosturnici Prve srpske dobrovoljačke divizije, sa tekstom „Slavom ovenčanim precima – Ambasada Republike Srbije u Bukureštu“.
Tom prilikom, održana je ceremonija pomena na stradale srpske, češke i rumunske oficire i vojnike koji su stradali na frontu u Dobrudži kao i pomen škotskim medicinskim sestrama koje su dale doprinos zbrinjavanju ranjenih heroja. Ceremoniji su prisustvovali i vence položili ambasador Češke Republike Martin Košatka, zamenik gradonačelnika Međidije Nikulae Paun, predstavnici Ministarstva nacionalne odbrane Rumunije, Garnizona opštine Međidija koji je predstavljao pukovnih Ionu Florea, predsednik Nacionalne asocijacije ratnih veterana „Kraljica Marija“ Remus Makovei, predsednica Udruženja Kombat stres Kornelija Prioteasa, predstavnici lokalne policije, žandarmerije i vatrogasaca, drugih asocijacije boraca kao i građani Međidije.
Komemorativna ceremonija je započela svetom liturgijom, koju je održao vojni sveštenik iz Medđidije, nakon čega su se skupu obratili ambasador S. Tomašević, ambasador Češke, M. Košatka, Remus Makovej i pukovnik Kornelija Prioteasa. Na ceremoniji intonirane su srpska, češka i rumunska himna, a ceo događaj je medijski ispratila TVR1.
Na ceremoniji, ambasador S. Tomašević je, u svom govoru, istakao važnost očuvanja tradicije sećanja i odavanja počasti srpskim, rumunskim, češkim i drugim dobrovoljcima koji su svoje živote dali 1916. godine na frontu u Dobrudži. Podsetio je da je uz podršku rumunskih vlasti i prijatelja spomen kosturnica podignuta 1926. godine i zahvalio se rumunskim prijateljima što zajedno čuvamo sećanje na sve one koji su u Prvom svetskom ratu dali svoje živote u borbi za slobodu, a čiji posmrtni ostaci leže u bratskoj Rumuniji.
U slavu stradalih srpskih dobrovoljaca pesmu Tamo daleko izvela je solistkinja Nacionalne opere iz Bukurešta Adriana Aleksandru. |
|
06.11.2024 – Prijem povodom otvaranja nove zgrade Ambasade R. Srbije u Bukureštu |
Dana, 6 novembra o.g., u Bukureštu, priređen je svečani prijem povodom otvaranja nove zgrade Ambasade R. Srbije u Rumuniji, koja je nedavno rekonstruisana. Prijem su otvorili MSP R. Srbije, M. Đurić, MIP Rumunije, L. Odobesku i ambasador R. Srbije u Bukureštu, S. Tomašević.
U svom obraćanju MSP, M. Đurić je naveo da je ovim simboličnim činom, takođe otvorena i nova stranica u bilateralnim odnosima dve zemlje, koji su u prošlosti uvek bili partnerski i prijateljski, podsetivši da se ove godine obeležava 145 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa R. Srbije i Rumunije. M. Đurić je istakao da nove prostorije Ambasade imaju i simboličan značaj, jer pokazuje na najbolji način kakve su nam danas ambicije i planovi.
MIP Rumunije, L. Odobesku, je navela da dve zemlje treba zajednički da nastave da razvijaju tradicionalno bliske veze tako što će ih unaprediti kroz konkretne projekte, koji su prema njenim rečima u ovom momentu brojni. Posebno se osvrnula na produktivne razgovore, koje su vodili tokom bilateralnog sastanak, na kojima je dogovoreno produbljivanje i intenziviranje saradnje dve zemlje.
Ambasador, S. Tomašević, je prisutne upoznao sa istorijom zgrade u kojoj se nalazi Ambasada R. Srbije, te se zahvalio svima koji su učestvovali u rekonstrukciji objekta, istakavši da je teškim radom obnovljen stari sjaj tog zdanja, izgrađenog početkom 20. veka, čime je očuvan i istorijski ambijent gradskog jezgra Bukurešta. Prijemu su osim predstavnika akreditovanih stranih DK predstavništava, prisustvovali i pripadnici srpske zajednice u Rumuniji, najviši predstavnici SPC u Rumuniji, uključujući i arhiepiskopa i mitropolita budimskog i temišvarskog, Lukijana, kao i brojni, eminentni predstavnici rumunskih privrednih subjekata.
U okviru prijema organizovana je i izložba na kojoj je prikazan proces rekonstrukcije zgrade. Takođe, prisutni su imali priliku da pogledaju i video zapis, kojim je predstavljen tok izvođenja radova. Gosti su imali priliku da probaju autentičnu srpsku hranu, kolače i vina, uz prigodan muzički program, srpske umetnice Jane Čeklanović, na violini. Pored toga, putem video priloga TOS, prikazani su predeli i kultura naše zemlje. |
|
|
|
|