| |     latinica | english  
Насловна
Председник Вучић положио заклетву
 
Председник Републике Србије Александар Вучић положио је данас заклетву на Једанаестој посебној седници Народне скупштине Републике Србије у Дванаестом сазиву и ступио на дужност у другом мандату.
 
"Даме и господо, Ваша светости, поштовани председниче, поштовани члане Председништва Босне и Херцеговине, поштована председнице Републике Српске, уважени представници верских заједница, драги пријатељи, поштовани председници Србије и Савезне Републике Југославије, ваше екселенције, председнице Уставног суда и Врховног касационог суда, председнице Владе, чланови Владе Републике Србије, председниче Покрајинске скупштине АП Војводине, председниче Покрајинске владе АП Војводине, даме и господо, драги пријатељи, не постоји већа част, већа обавеза, а нема ни већег поноса од оног који ти даје чињеница да водиш своју земљу, нити лепше дужности од те да је са поносом представљаш. 
 
Све то, и обавезу, и дужност, и част, и понос, добио сам од грађана на изборима. Они су израз воље убедљиве већине, која је мене и највећи део вас наново задужила да свој посао обављамо не увек онако како чак и та већина жели, већ да чинимо све оно што је у најбољем интересу Србије. 
 
Желим да будем председник свих и председник за све, да будем први по обавезама и последњи по привилегијама, да радим више, да не тражим ништа за себе, али да тражим све, апсолутно све за нашу Србију. 
 
Велики Конфучије је рекао да компромис може да се прави са свим, осим са идеалима и то је оно што намеравам да следим, а мени је идеал Србија и добробит њених грађана. То уједно одређује и приоритете мог другог мандата, оне који су, чини ми се, и пре полагања заклетве били јавни и јасни и који гласе: мир, стабилност, независност у одлучивању, слобода Србије, сигурност, здравље, Европа, рад, рад и рад. 
 
Србија јесте и биће, да парафразирам Марка Аурелија, цара, филозофа, управо оно и само оно што ми од ње направимо. Она је производ наших мисли, наших снова и наших дела, наш идеал, наш циљ, наша свест, знање о томе где смо и географски и историјски и велика пажња о томе да никада не побркамо, као што нам се толико пута у историји дешавало, историју и реалност, географију и реалност, пусте жеље и реалност. 
 
Данас имам част, али и немерљиву обавезу да вам се обратим као председник чији други мандат почиње у преломним временима модерне историје. Не постоји тежа, али ни узвишенија дужност од ове на коју данас по други пут ступам. И не постоји циљ који је захтевнији, али и часнији од циља да Србија настави својим путем, јединственим, у будућност какву је одавно својим жртвама и одрицањима заслужила. 
 
Преузимам председничку дужност у временима у којима је основна премиса, у готово читавом свету, постала да су дрскост и безобразлук чин храбрости, а смиреност и стрпљење одраз страха. Живимо у временима када сви гласно говоре, а мало ко слуша и још ређе чује. Гласови разума су све тиши, а визија будућности целог човечанства све магловитија и удаљенија. 
  
Данас је, можда више него икада, цео свет жељан истине и правде. Исте оне правде која је уткана и у прве речи наше прелепе националне химне и која још увек стоји као императив без којег нема напретка ни достојанственом човеку, ни целом свету. За такву истину и за такву правду увек ћу да се борим, јер нема тежег, али ни часнијег пута од тога. 
 
Свет можда никада више неће бити исти, али вам указујем на чињеницу да ћемо бар ми покушати да останемо снажни, самоуверени и непоколебљиви у својој принципијелности, да ћемо као земља наставити да радимо за општу добробит, док храбро грабимо напред упркос свим недаћама, као што смо то чинили и до сада. 
 
Не постоји, стога, довољно велика реч за нашу Србију, која је одувек стајала на раскршћу различитих цивилизација, вера и култура, чиме је обогаћена на најбољи начин, који нас подстиче да то наслеђе чувамо и данас још јаче, чвршће и одлучније него икада пре. Исто тако, преко нас су се одвајкада укрштали путеви туђих интереса и амбиција, освајања и повлачења, али и наших победа и пораза, који су оставили дубоке ожиљке у целокупном бивању Србије. Многи су код нас долазили без поштовања и обзира, а одлазили са скривеним или отвореним дивљењем према нашем малом, а тако великом народу и према нашој малој, а тако поносној Србији. 
 
Баш као и ово Мирослављево јеванђеље, и наша земља је имала чудан и тежак историјски пут. Поколења Србије су се калила кроз најтеже тренутке током дугих векова, неретко сама, али увек усправна. Управо та поколења, која су кроз историју показивала невероватне људске, владарске, уметничке, војне, моралне и духовне висине, уткала су овај несаломиви, слободарски, понекад чак пркосни дух у све садашње и будуће нараштаје нашег народа. 
  
Да ствари конкретизујем, свет се пред нашим очима на дневном нивоу драматично мења, никада више и никада брже. Напад на Украјину је прекретница у међународним односима. Са једне стране, Русија је желела прекид доминације, како кажу, западне и тврде и меке моћи, спречавање даљег ширења НАТО-а, велика Кина не жели status quo, тј. недодирљивост западне снаге и безутицајност свих других, док са друге стране Запад жели очување сопствене превласти у свету, истовремено се позивајући на кршење међународног јавног права, како од стране Русије, тако и од њихових других противника, попут Народне Републике Кине. 
 
Тачно је да је нападом на Украјину погажено међународно јавно право, али је такође тачно да се то догодило десетинама пута у савременом свету, те да су кључни протагонисти и данашњи велики борци за поштовање норми међународног јавног права биле неретко и западне силе. Уосталом, ми овде, у Србији, то на најбољи могући начин можемо да потврдимо. Наша земља је 1999. године нападнута без одлуке Савета безбедности Уједињених нација, а да наша земља пре тога није окупирала ниједну другу. Нашој земљи после тога отимано је и даље. Упркос постојању Резолуције 1244 и постојања у правном поретку те резолуције, и даље нам отимају део наше територије тврдећи да су у праву, а ми, ако случајно кажемо да мислимо другачије, тог тренутка више нисмо за будућност, нисмо довољно демократе, не разумемо садашњи тренутак, већ се бавимо сувише прошлошћу. Када би то неко други учинио, он би одмах био неко ко руши међународни правни поредак, ко руши све институције и ко руши мир у свету. 
 
Поносан сам на Србију данас, која се понаша у складу са принципима међународног јавног права, која уме да осуди кршење међународног јавног права, недвосмислено и јасно. Али сам поносан и на Србију у којој нема ни антизападног, нити русофобног понашања. Код нас су добродошли и Достојевски, и Шекспир, и Гете, и Хемингвеј. То је нешто на шта Србија може да буде поносна, па макар била и једна од ретких земаља у савременом свету. 
 
Ово сам све рекао не зато што је из овога могуће извући прагматичне захтеве деловања, већ да и као председник Републике, баш онако како то себи дозволе сви други грађани Србије, спасем душу и кажем шта ми је на срцу. И да не мислите да то што сви знате ја не знам. Знам, неретко знам боље од свих осталих. Неретко то видим и осећам боље од свих осталих. Али то не решава наш проблем и то ниједан од проблема у будућности неће да реши. Политика вођења земље није политика жеља, већ политика могућег, политика реалности. 
 
Ја сам разговарао са једним, од данас највећим европским лидером, седам сати смо разговарали и ваљда је човек желео да ме слуша и осетио сам потребу да испричам све што ми је на души, да изговорим све - како се ми Срби осећамо када видимо шта су нам чинили по питању Косова и Метохије и по свим другим питањима на Балкану. Слушао ме је пажљиво тај велики лидер, много умнији од мене, са много више знања, велику земљу води, и негде око три ујутру ми је рекао: „Хајде, сада Александре, да пресечемо ово.“ Рекох, слушам Вас, драги пријатељу. Он је рекао: „Нисам у свему сагласан са тобом, али да кажем да си за 80, можда чак и 9о одсто ствари које си изговорио у праву. И шта ћемо сада? Водиш једну земљу, председник си земље, довољно си паметан да знаш да, без обзира на неправде којих је у свету много,  постоје ствари које се неће мењати. Ти мишљење моје земље да промениш не можеш. Можемо да се кајемо накнадно, али то никада нећемо да признамо, јер велики то не признају. За нас сузе кајања и грешке не постоје, оне су предвиђене за вас, мање земље. Остаје да видимо шта је то што можеш да урадиш да спасаваш своју земљу у будућности. Остаје да се види шта је то што можеш да направиш, да осигураш будућност за младе нараштаје у твојој земљи, шта је то што можеш да прихватиш као реалност и шта је то што можемо да направимо заједно.“ Ја сам први пут чуо од некога, од западних лидера, да је рекао негде, не директно, али негде је рекао: „У реду, нисмо увек сви ми најсрећнији са свим што смо чинили у прошлости, али са тиме морате да се помирите.“ Макар нешто смо добили, макар неку врсту личног задовољења сам добио те ноћи, која, наравно, за нашу земљу не значи ништа. Али, у праву је тај велики лидер када је рекао да морамо да будемо посвећени будућности, да морамо да бринемо о будућности, да гледамо шта ћемо са нашом децом, јер они нису дужни да плаћају ни дугове наше генерације, ни дугове које су нам оставили наши родитељи, ни наши прадедови нити било ко други. Њима морамо да оставимо што је могуће чистију ситуацију за будућност, да они не морају да размишљају са ким ће да ратују сутра и са каквим ће све нестабилностима и проблемима да се суочавају. 
 
Управо у складу са тим, желим да кажем да се радујем скором формирању новог парламента, надам се да ће се ускоро завршити све изборне радње и чак не желим да одговарам онима који су износили бесмислене тврдње како сам бирао пред којим парламентом ћу да полажем заклетву, јер сам постао председник 31. маја и ово је био једини дан када сам могао да полажем заклетву. Шта да радите, јер шта год некада учинио и како год учинио, никада неће бити довољно добро или довољно лоше да би сви били задовољни. 
  
Формирање нове Владе је, рекао бих, од пресудног значаја и имајући у виду ситуацију у којој се налазимо, тешку ситуацију, ми већ данас сви заједно морамо да размишљамо о томе. То не могу сам, иако сам неко ко је добио велику подршку народа, већ је потребно Влада да то ради, а свакако ће то радити она, која буде имала пуни легитимитет, а не у техничком мандату, снажније и јаче. 
 
Морамо да се бавимо и новим санкцијама и новим чудима, у којима опет можемо да будемо оштећени па ћемо морати да молимо наше европске партнере да нам по том питању помогну, али то је већ питање за њих. Управо у складу са тим, очекујем да нова Влада Србије буде формирана до краја јула месеца, а ја ћу са радошћу кренути у интензивне консултације са представницима свих политичких странака у земљи које су ушле у народни парламент, чим буде формиран нови сазив Народне скупштине Републике Србије. 
 
Желим да кажем да сам уверен да ће нова Влада прихватити неке од савета и мојих молби. Верујем да ће мандатар донети одлуку да Влада буде мањински инклузивна, да укључимо што је могуће више припадника не само српског народа, већ да у тој Влади буду и Мађари, и Бошњаци, да буду у њој и Хрвати, и Роми, и представници свих националности који желе добро овој земљи и који имају само једну отаџбину или једну домовину, а то је Србија, коју бескрајно воле баш онако како је волимо ми и који овде планирају да живе, и они и њихова деца, баш као што то планирамо и ми. 
 
Хоћу управо на томе да се захвалим свим представницима, ја чак не волим ни да изговарам у формално – правном смислу, знам да се то тако каже, представницима националних мањина, али рекао бих људима, дивним грађанима, народима који не припадају већинском народу, а који су увек били уз Србију, помагали Србији и заједно са нама делили добро и зло и заједно са нама решавали све муке и проблеме са којима смо били суочени. 
  
Оно што очекујем од наредне Владе, али чему ћу се и као председник Републике посебно посветити, јесте под један – наш европски пут. И сад извините, пошто знам да за тако нешто нећу добити аплауз, управо ћу због тога томе највише простора да посветим. Волим понекад да се инатим, да будем џангризав, понекад кочоперан, али не због себе или зато што ми је то због било каквих поена потребно, напротив, на томе се поени губе, већ зато што мислим да чиним добру ствар за Србију.
 
Ми, када говоримо о Европи, она нам служи као поштапалица, она нам је постала негде обавезни део успутног помињања, али и нешто што најлакше можемо свакога дана да критикујемо, нападамо, али да опет, када дође поподне или вече, размишљамо како и колико ћемо сутра подршке и помоћи да тражимо. Ма колико да са правом кажемо да они нису увек фер према нама, а не мислим да су увек фер према нама, посебно када је реч о политичким захтевима, исто тако ни ми нисмо фер према њима. Лако нам је и лепо да узимамо новац пореских обвезника из Европске уније и много се добро осећамо ако ни хвала на то не кажемо. Лако нам је, лепо, да прихватамо оно што нам одговара, оно што нам се допада, али нам није лако и лепо да чујемо речи критике када нам се нешто не свиђа. 
 
Европска унија не сме да буде синтагма поштапалица, она не сме да буде нешто што је ушло у речник тек онако, већ мора да буде наше опредељење. Управо због и трговинске размене, инвестиција, али и због тога што желимо да припадамо том типу друштва, мораћемо много тога да урадимо и у области владавине права, даље демократизације нашег друштва, медијских слобода и свега другог. Наравно да претерују када говоре да не може да се чује другачије мишљење, наравно да понекад то користе за своје политичке потребе, али је такође тачно да и ми увек можемо боље, и то не због њих, већ због нас. 
  
У складу са тим, долазимо до онога на шта сам се данас заклео, на Устав Републике Србије, долазимо до кључног политичког питања за нас, а то је питање Косова и Метохије. Повезано са украјинском кризом питање Косова и Метохије биће још истакнутије и још теже за нас за решавање. Шта год вам говорили, са било које стране, шта год вам рекао било ко са запада, Косово и Метохија биће већа и важнија тема управо и због онога о чему је недавно говорио председник Путин. 
 
Они ће вам рећи да то није тако и да Косово није ни слично као неки други примери у свету, то ће вам понављати бесомучно. Што вам више то понављају, ви видите да их то више мучи. Управо због тога ћемо се суочавати. Извињавам се што говорим истину свима, и вама у сали, и њима који ово слушају. Да ли стварно мислите да сам толико наиван кад ми десет пута кажете да вас се то не тиче и да вам то није проблем, да мени, политичком ветерану, то покушате да продате? Видим колико вас то боли. Можете да мислите колико то онда боли нас, колико то боли ову земљу, колико то боли српског човека, колико то боли свакога у овој земљи. Сваког дана морамо да слушамо притиске да бисте ви задовољили своје интересе, ни једног секунда не размишљајући о нашим интересима. Ту имамо проблем и што немамо баш ни са ким да разговарамо у жељи да дођемо до компромиса, у жељи да тражимо компромис.
 
Такође, знам да ово нико не жели да слуша у Србији, али ми морамо да тражимо компромис. Ми морамо да се боримо за компромис. Ми морамо да чувамо наш народ на Косову и Метохији. Ми морамо да бринемо о животима наших људи, наших стараца, њихове деце и њихове деце који и даље живе на Косову и Метохији, који и даље воле српску заставу, који и даље говоре српским језиком. Због тога морамо да трагамо за компромисом.
 
Данас, када о томе говоримо, и данас не извршавају пресуде својих органа да Високим Дечанима врате оно што Високим Дечанима припада и нико се због тога много не секира. Имали смо први пут саопштење Квинте која је искрено критиковала став албанских властодржаца у Приштини да не дозволе Србима да се изјасне на изборима за председника и за парламент Србије. То је трајало пола дана. Дан после тога могли су да наставе да раде све исто што су радили, јер увек ће имати њихову подршку и нико не треба да има било каквих илузија по том питању. 
  
Онда долазимо до питања које је са тим повезано. На колико разумевања ми можемо да наиђемо и на колико рационалног прихватања наших аргумената можемо да наиђемо када кажемо - па, чекајте, ви очекујете од нас да се једнако снажно опредељујемо против Руске Федерације? Сада, оставите по страни све наше традиционалне односе, оставите по страни и све друго, што ми немамо проблема у снабдевању гасом, сигурности снабдевања, што имамо добре односе, све то по страни оставите, па како мислите, људи, да, с једне стране, свакога дана говорите о територијалном интегритету, о заштити територијалног интегритета као врховном принципу међународног јавног права, а да онда нама кажете – ви, Срби, заборавите поштовање врховног принципа међународног јавног права, али гледајте да се још горе него ми, а због свега што се у свету збива, односите према Руској Федерацији. И нема проблема што они неће да буду за вас у Савету безбедности Уједињених нација по питању вашег територијалног интегритета, јер добро је за вас да заборавите на свој територијални интегритет. 
 
Ја молим само представнике тих земаља да буду бар мало фер према Србији, па да кажу – разумемо вашу тешку позицију, али, нема проблема, ми вас терамо у то. То је језик који можемо да разумемо. Не значи да ћемо да послушамо, али то је језик који је много мање лицемеран него овај који нам говори о томе да је то правда, да је то правично и да је то поштено, јер да је то правично, поштено и да је то правда, не бисте тако лако разорили територијални интегритет и разарали територијални интегритет Србије као што сте то чинили. 
 
Знам ја, на срећу или жалост, шта је то што се људима допада и опет се враћам и опет вам понављам, ово сам изговорио да спасем душу, да знате да је имам, пошто знам да многи мисле да је немам, и да знам ове ствари, углавном боље од већине, да не кажем случајно од свих, али сутра ми морамо да имамо довољно горива, морамо да имамо и довољно хране, морамо да имамо и нове болнице, морамо да имамо и нове фабрике и морамо да држимо најбоље односе са нашим западним партнерима и да будемо тврдо, чврсто, истрајно и снажно на европском путу.
 
Нова Влада мора брзо да се формира и због тога што је неопходно да се хитно, хитно бавимо предстојећом зимом и снабдевањем Србије, пре свега, енергентима. Ситуација је алармантна и зато је важно да у најкраћем могућем року Владу формирамо, да бисмо могли да се посветимо томе, да бисмо могли да издвојимо велики новац и да обезбедимо сигурност за грађане Србије током предстојеће зиме. 
  
Ми имамо стабилне јавне финансије захваљујући целој Влади, Министарству финансија, Народној банци Србије, захваљујући добром раду, стабилности, коју смо чували све време. За нас је од великог значаја да ту стабилност сачувамо. 
 
Храна. Имамо је довољно и имаћемо је довољно. Сви покушаји дестабилизације српског тржишта пропашће зато што ми никога не обмањујемо. Ми никога не лажемо када кажемо да имамо довољно шећера, уља, пшенице, сунцокрета, кукуруза и свега другог што је неопходно за нормалан и пристојан живот.
 
Велики су и кључни, суштински, реформски задаци пред Србијом, који ће да боле многе - од нове и много озбиљније и одговорније енергетске политике, образовања и науке, која мора да буде суштина, стуб напретка Србије у будућности. Ту бих посебно замолио Владу да се не плаши реакција око ширег, свеобухватнијег и убедљивијег, уверљивијег увођења дуалног образовања у наш образовни систем, јер су сви бежали од тога. Најлакше је чекати само када ће следећа плата и колико Министарство финансија може да обезбеди пара, а да при томе не видимо колико заостајемо за Немачком, Аустријом, Швајцарском и колико, у ствари, нисмо спремни себе да мењамо, али смо спремни све друге да мењамо.
 
Наставићемо, јер држава мора да настави са улагањем у здравство, јер здравство постаје један од стубова како развоја, тако и опстанка наше нације. Даља дигитализација, развој роботике, вештачке интелигенције, али и брига о климатским променама и заштити животне средине. Имамо много партнера, од Норвежана до ЕУ, до САД, са којима смо ушли у значајне пројекте из питања енергетске сигурности, безбедности, као и заштите животне средине, а које треба продубити.
 
Што се тиче питања наше војске, као врховни командант трудићу се да наша војска, својим утицајем, буде снажнија, да буде гарант безбедности, мира, сигурности и стабилности. Слушали смо претходних месеци безброј пута како ће Србија, тобоже, некога да нападне, како ће српска војска некога да угрожава. Лагали су данима, недељама, колико већ траје ова криза у Украјини, деведесет шест дана. Деведесет шест дана, свакога дана сте по стотину пута и на стотину места могли да прочитате те лажи. И после деведесет шест дана нико нам још није рекао извините. Нико нам још није рекао - извините што смо лагали од првог дана. И хвала Србији што се понаша као стуб стабилности и што никада никога није угрозила, и што никада ништа ни од кога није тражила, осим што је тражила да буде своја на своме, да има право да чува своју слободу, своје небо и своју земљу, сама, без ичије помоћи. 
 
Србија ће, уверен сам, драги пријатељи, чувати љубоморно своју војну неутралност. Ми нисмо политички неутрални. Ми се налазимо на европском путу и знамо своје обавезе, али своју војну неутралност ми морамо да чувамо. Свуда око нас су или НАТО земље или територије на којима се налази НАТО. Не постоји ни једна територија, ентитет, земља до Србије, поред Србије, која није у НАТО. 
 
Србија је као мало острво и неки обично то говоре или наводе као проблем. Али да  вам кажем, шта је проблем у томе што верујете свом народу, што верујете јуначком гену својих грађана да смо били и да ћемо бити у стању да чувамо своју земљу и да не желимо да припадамо било којем војном блоку, да желимо само да имамо право да чувамо своје границе, да чувамо своју земљу, да имамо своје војнике и да штитимо своје небо? И Србија има данас и финансијски више снаге да сачува своју земљу него што је имала раније. И Србија данас више никоме не би била лак плен као што смо, нажалост, упркос нашем великом срцу, били лак плен 1999. године. 
 
И то је нешто на шта сам поносан. Дакле, никога не нападамо, никога не угрожавамо, али вам гарантујем једну ствар, а то је да се нико неће дрзнути и нико, онако лако како је некада кренуо, задовољавајући своје геополитичке интересе, више неће смети да крене на Србију, не зато што нас неко воли или не воли и не само зато што данас нема такве интересе, као што је имао некада, већ зато што је Србија снажнија. А снажнија је захваљујући народу и грађанима Србије који су улагали у своју војску, који су веровали у своју војску и који знају да је пут неутралности, пут у будућност за Републику Србију и за наше грађане. 
 
Оно што је такође важно, то је да плате и пензије ће да расту, инфлација не сме да поједе. Увезена инфлација, највећим делом увезена инфлација, не сме да поједе њихова примања, јер смо се борили за бољи животни стандард грађана и Влада ће по том питању морати напорно да ради и пензије да прате плате. 
 
И оно што је такође важно, и без чега нама нема будућности, а о чему сви причамо, да се мало нашалим на наш рачун. Ми, сви, када одемо на телевизију, сви, сви ми председници, премијери, министри,  сви аналитичари, сви критичари, сви, ко год се појави негде, увек оде па каже: „Ето, село нам је пусто“. Хајде, врати се у село. Хајде, отиђи у село. На крају схватите да нам је много лепо у градовима. Живимо у градовима, нормално. У целој Европи, у целом свету је такав тренд и неће се променити. И нису људи који живе у граду лошији од оних који живе у селу и обрнуто, нису људи који живе у селу лошији од оних који живе у граду. И уз све наше напоре, и уз све то што смо учинили, тешко ћемо успети да променимо тај тренд.
 
А онда са исте стране слушате о томе како и колико деце имамо, недовољно је деце, немамо коме да оставимо земљу. А онда, шта год да кажете по том питању, бићете предмет критике, јер ће вам рећи да сте некога увредили зато што желите да подстичете наталитетну или пронаталитетну политику, зато што сте неком неко право ускратили. Не љутите се. Ми данас имамо много више и популарније су нам и телевизијске емисије и новински чланци о кућним љубимцима, него о деци.
 
Извините што ово морам ја да вам кажем као председник Србије, извините што нико други нема храбрости да то каже, јер зна да ће да буде линчован. Ја сам стотинама пута линчован и немам проблем са тим. Дивини су кућни љубимци. И пас, и мачка, и папагај, и коњи, ко их има на селу, дивни, сваког од њих волите на свој начин, али људи ми не можемо да преживимо, нама будућности нема ако не будемо имали више деце. Нема нам будућности, можете да говорите шта хоћете, неће нам опстати земља. 
 
Зато, очекујем од Владе да настави са мерама подстицања наталитета. И то није увреда за било кога. Постоје људи који не могу да имају децу, постоје људи чији је избор да не желе да имају децу, али ми, као друштво и држава, морамо да се побринемо да имамо оне који ће да продуже живот држави. Држава без грађана не може да постоји. 
 
И враћам се поново, још ћу неколико речи о комшијама и о ономе што нам је чинити. 
 
За нас је веома важно то што смо постигли у претходном периоду. Са нашим мађарским пријатељима имамо најближе и најбоље могуће односе, говорим са мађарском државом, најближе, историјски најближе односе, и то је нешто што морамо да чувамо и да гајимо. Имамо веома добре односе и са Румунијом и Бугарском, у ширем региону и са Грчком и Турском. Имамо, захваљујући иницијативи Отворени Балкан, за коју ћу се свим срцем залагати и борити, вероватно најбоље у историји односе са Северном Македонијом и Албанијом. 
 
Посебно бих се захвалио и Српској православној цркви, Његовој светости патријарху Порфирију на изузетном мудрим одлукама које је донео и тиме додатно допринео пријатељству и братству које имамо са македонским народом. То је нешто о чему ће историја, Ваша светости, да суди, а не дневни извештај. 
 
Захваљујући Вама и захваљујући политици коју смо водили, данас је Србија најпопуларнија земља у Северној Македонији, код њиховог становништва, ми данас их осећамо као браћу и немамо ни један проблем у тим односима и то је велика ствар коју смо успели да направимо. 
 
Са Албанијом односи су нам све бољи, све снажнији, све јачи. Оно где ћемо морати много пажње да посветимо, то су наши односи са Загребом, са Хрватском, да покушамо да много тога изменимо, да се сагласимо коначно да ни на шта из прошлости не гледамо на исти начин, да су нам погледи у прошлост другачији, различити, али да покушамо да пронађемо исте наочаре и исте двогледе за будућност, и да видимо шта је то што можемо заједнички да урадимо. Врата Београда и капије, и врата Председништва, биће увек отворена за добар дијалог и разговор са Загребом. 
  
Исто очекујем и са политичким Сарајевом, али они морају да знају да ћемо ми увек штитити интересе међународног јавног права, то су интереси Србије, поштовање Дејтонског споразума, поштовање Устава БиХ, интегритета БиХ, али да ћемо увек тражити да нема мењања Дејтонског споразума без сагласности сва три народа и да ћемо, разумљиво, бити уз Републику Српску, даље развијати наше односе, кад год можемо и ако можемо помагати Републици Српској и тога се не стидимо, и никога због тога не угрожавамо, јер ћемо се трудити да свима увек и у сваком тренутку пружимо руку подршке, руку заједништва и руку помоћи. 
 
Некада се говорило, мој отац је пореклом са друге стране Дрине, ја сам некако случајно у Београду рођен, па Срби са оне стране Дрине су увек говорили да никада људи у Србији не могу да разумеју колико Република Српска воли Србију. Ја бих данас рекао, посебно нашим гостима из Републике Српске, да они не треба да сумњају колико људи у Србији воли Републику Српску и да то није ништа мање од онога колико Република Српска воли Србију. 
 
Оно што је за нас важно, то је да са Бошњацима, упркос свим политичким разликама, упркос томе да неко понекад и не жели да прихвати испружену руку, да градимо добре, пријатељске и блиске односе. То морамо да радимо и због великог броја Бошњака који живе у нашој земљи. Догађаји из Прибоја више никада не смеју да се понове. 
 
Рећи ћу вам само једну ствар из које најбоље видите колико ти људи воле своју земљу. Ми смо после 37 година, као што смо успели после много деценија да изградимо мреже аутопутева, пруга, болница, фабрика, ми смо после 37 година успели да донесемо две златне медаље са Европског првенства у боксу, али једну медаљу нисмо успели да донесемо.
 
Реч је о једном Пријепољцу, Мамић или Мемић, неће се наљутити, Бошњак је, који се тако жестоко борио за Србију, тако свим срцем, у Јеревану је било то такмичење, да бих волео да сте то могли да видите. И кад год би доносио медаљу, огрнуо би заставу Србије са поносом. Ми треба да будемо поносни на нашу бошњачку браћу и на све оне који се боре за ову земљу и да заједно са њима градимо ту будућност. Сад бих ја, онако српски додао, да зачиним, јер ми без тога не можемо, без теорија завере код нас Срба не може, опљачкале га судије у борби за медаљу, прегласавањем донели одлуку да је изгубио тај меч. 
 
Ми не можемо да мењамо читав свет, можемо само да га прихватимо таквог какав јесте и да тражимо своје место у њему. Оно што можемо, оно што хоћемо да наставимо, јесте да мењамо себе, да градимо своју земљу, у сваком смислу да је градимо, у свакој области науке, образовања, здравља, економије, инфраструктуре, спорта, културе. 
 
Дизаћемо и грађевине, јер оне, по Иви Андрићу, не мењају само изглед и значај краја у коме се налазе, него имају дубоке биолошке везе са народом који се њима служи. Између грађевина и људског насеља постоји присна и невидљива веза, једна сложена и нејасна, али стална размена међусобних утицаја. Народ преко подвига својих појединаца ствара грађевине на слику и прилику својих најдубљих, често несвесних тежњи и особина, а те грађевине полако и стално утичу на карактер и навике народа. Постајемо бољи, рекао нам је велики писац, градећи себе и своју земљу. То се не односи само на структуралне грађевине, већ на све оно што смо градили и на све оно што те тек треба да изградимо. 
 
То је онај кључни циљ којем ћу посветити овај мандат, мој последњи, да када одем са овог места, знам да је Србија боља земља него што је била када сам на њега дошао. Нема жртве коју нећу зарад тог циља да поднесем и нема ствари коју нећу да урадим, труда на који нећу бити спреман. Зато што са идеалима нема компромиса и то је једина ствар са којом компромиса нема. Све остало је компромисима подлежно и компромис је једна лепа, а не ружна реч. На крају, то је управо зато што је и мој једини идеал Србија. 
 
Стављајући руку на Устав Републике Србије и Мирослављево јеванђеље, преузимам на себе бреме велике одговорности. То није само одговорност према овој генерацији грађана Србије, већ и према својим великим претходницима, а посебно према поколењима која тек следе. Велики Његош каже: поколења дела суде.
 
Живим у уверењу да ће наша политика одолети суду времена и да ће будућа поколења, лишена емоција које директни учесници и савременици увек и неизбежно имају, са безбедне историјске дистанце наше време објективно оценити као време стабилизације и узлета Србије. 
 
Пре него што завршим, драги пријатељи, хоћу да се захвалим свима. Хоћу и вама овде, из овог сазива парламента или старог сазива парламента, јер ви сте донели велике и важне промене за Србију. Ви сте ти који сте се усудили да кажете – нећемо сву власт у својим рукама, хоћемо независно правосуђе. Били сте једини који сте то смели да кажете и направите. Ви сте доносили најважније законе, да спасавамо народ у време Ковида. Ви сте доносили најважније мере када је требало Србију финансијски заштити и сачувати. Много тога доброг урадили сте за наш народ и грађане. Историја је та која ће да суди, а не неко на дневном нивоу. 
  
Хоћу да се захвалим свим бившим председницима Републике Србије и Савезне Републике Југославије, који су пружили огроман допринос напретку наше земље, који знају шта је држава, који својим присуством и данас показују да онај ко зна једном шта је држава, никада не заборавља шта му је дужност и не заборавља шта је држава и увек се држи основних принципа, да држава и интереси државе морају да буду важнији од личних интереса. Зато хвала вама свима што сте данас овде и бескрајно поштовање моје имате за све оно што сте чинили за нашу земљу. 
 
Хоћу вама, поштовани пријатељи из Републике Српске да се захвалим. Са вама сам, Жељка, Миле, много тога радио у претходних пет година, много тога доброг, чини ми се, учинили смо за наш народ. Сигурно је да смо правили и грешке. Хвала вам на томе што сте трпели понекад и моје другачије ставове, што сте били у стању да разумете да не морамо по сваком питању да имамо исто мишљење, али смо знали шта нам је циљ, а то је добро за наш српски народ и то увек добро за Републику Србију и Републику Српску. Хвала вам што сте ме трпели. 
 
Вама хвала, Ваша светости, што сте увек уз наш народ, што сте увек ту да поделимо и добро и зло. 
 
Хоћу да искористим прилику да се захвалим мојој породици којој није било лако у претходних пет година. Не желим да кукумавчим, јер јој неће бити лакше ни у наредних пет година, само хоћу да кажем Данилу, Милици и Вукану да их бескрајно волим и да тата ништа без њих не би могао. 
         
Због свега наведеног, молићу се Богу на исти начин како је то чинила предивна Ребека Вест док су нацистичке бомбе падале на њену домовину: Господе, допусти ми да се држим српски! Нека живи Србија!"
 
Извор/Фото: www.predsednik.rs 

Верзија за штампу
Вести
09.12.2024 – Сајам књига у Букурешту- промоција књиге песама др Љубице Рајкић
09.12.2024 – Амбасадор С.Томашевић примио у Амбасади представнике компаније Abela Pharm
09.12.2024 – Учешће Амбасаде на Божићном хуманитарном базару у организацији Асоцијације IWA у Букурешту
04.12.2024 – Амбасадор С. Томашевић присуствовао церемонији отварања Међународне олимпијаде науке за јуниоре (ИЈСО) у Букурешту
26.11.2024 – Амбасадор С. Томашевић присуствовао 102. заседању Мешовите комисије за Ђердап
18.11.2024 – У Букурешту одржан међународни сајам „Food service and hospitality 2024“
13.11.2024 – Пријем поводом посете 68. класе студената генералштабног усавршавања школе националне одбране М.О. Р. Србије
11.11.2024 – Амбасадор С. Томашевић положио венац поводом Дана примирја у Првом светском рату
06.11.2024 – Пријем поводом отварања нове зграде Амбасаде Р. Србије у Букурешту
06.11.2024 – МСП Р. Србије, М. Ђурић у званичној посети Румунији
05.11.2024 - Митрополит Лукијан освештао Амбасаду и уручио орден амбасадору Томашевићу
14.10.2024 - Амбасадор Стефан Томашевић посетио општину Бреба
Посета представника Српске православне цркве у Румунији Амбасади Србије у Букурешту
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са представницима Унипромета и Оптгрупа
На Факултету за стране језике и књижевност у Букурешту свечано је отворен научни скуп посвећен 75-годишњици постојања српске филологије
Делегација Института за српску културу Приштина – Лепосавић у посети Амбасади Србије у Букурешту
Учешће амбасадора Томашевића на отварању 14. издања Букурештанског међународног фестивала поезије
Амбасадор Томашевић посетио место Радимна у Дунавској клисури
Амбасадор Стефан Томашевић отворио 25. Фестивал смокава у Свињици
ПРОДАЈА ПОЛОВНОГ АУТОМОБИЛА
Србија и Румунија потписале Меморандум о разумевању о изградњи гасног интерконектора, 5. август 2024. године
Посета делегације Института за међународну политику и привреду Румунском дипломатском институту
Амбасадор Томашевић присуствовао потписивању ИПА стратешког пројекта „Хармонизација управљања кардиоваскуларним болестима од превенције до трансплантације срца у прекограничном подручју“
Кадетска репрезентација Србије у рукомету на песку учествовала на турниру у Плопенију
Интервју амбасадора С. Томашевића за часопис Moldova Invest
Усаглашено техничко решење за изградњу заједничког граничног прелаза са Румунијом
Амбасадор Томашевић посетио Сајам малих и средњих предузећа 2024 (TIMM 2024) у Констанци, Румунија
Амбасадор Стефан Томашевић посетио фабрику "La Bunicul Matei" и подржао идеју привредне сарадње
Учешће Р. Србије на „Међународном пословном форуму Румунија – Србија – Турска – Немачка – Италија – Пољска - Босна и Херцеговина“ у Темишвару
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са потпредседником Владе и министром спољних послова Републике Молдавије Михаи Попшојем
Учешће Aмбасадора Томашевића на церемонији поводом отварања традиционалног Фестивала лала у Питештију
Састанак амбасадора Томашевића са румунским сенатором Адрианом Тормом
Сусрет амбасадора Томашевића са МСП Румуније Луминицом Одобеску на пријему посвећеном Међународном дану Франкофоније
18.03.2024 - Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Амбасадор Томашевић присуствовао отварању Европског првенства у рвању
Састанак амбасадора Томашевића са представницима компаније Jaffa DOO Crvenka
Посета амбасадора С. Томашевића Саборној цркви у Темишвару, 28.01.2024.
Светосавска академија у Темишвару, 27.01.2024.
Додела пакетића поводом српске Нове године
Гостовање КУД „Свети Никола“ из Радимне
Учешће Амбасаде на Божићном хуманитарном базару у организацији Асоцијације IWA у Букурешту
Састанак амбaсадора Томашевића са директором Националног института за истраживање-развој у информатици Адрианом Виктором Вевером
Учешће Амбасаде на Божићном хуманитарном базару у организацији Асоцијације IWC у Р.Молдавији
На Сајму књига у Букурешту одржана промоција превода на румунски језик књиге „Срби међу европским народима“
Репортажа на румунској националној телевизији TVR 1 о начину живота и традиционалним вредностима Срба
Професорке Универзитета у Новом Саду одржале предавање на „Универзитету Вaлaхиа из Трговишта“, на тему „Српско-румунских односа у средњем веку“
Учешће Туристичке организације Београда на Сајму туризма у Букурешту
Обелележавање Дана примирја у Првом светском рату (11. новембар 2023.)
У Букурешту одржан концерт Националног ансамбла народних игара и песама Србије КОЛО
Састанак са председником Представничког дома Парламента Румуније
Прва званична посета председника Представничког дома Парламента Румуније Алфреда Симониса Републици Србији
ОБАВЕШТЕЊЕ БИРАЧИМА КОЈИ ИМАЈУ БОРАВИШТЕ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА ИЗБОРИМА КОЈИ ЋЕ БИТИ ОДРЖАНИ 17. ДЕЦЕМБРА 2023. ГОДИНЕ
У Букурешту одржан догађај посвећен потписивању уговора о финансирању ИПА стратешког пројекта српско-румунске прекограничне сарадње под називом „Заједно можемо победити рак“
Промоција српских производа у Темишвару
Сусрет амбасадора Томашевића са Његовим Преосвештенством Епископом будимским и администратором темишварским Г. Лукијаном
Полагање венаца на спомен обележја у Араду и Темишвару
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону за 2023. годину
Посета амбасадора Томашевића Соколовцу - обележавање 250 година од постојања српске школе "Свети Сава" и отварање Хале спортова "Миодраг Белодедић"
У Букурешту одржан догађај посвећен потписивању Интеррег ИПА стратешког пројекта српско-румунске прекограничне сарадње „Сигурнија клима у српско-румунском прекограничном подручју“
Амбасадор Томашевић присуствовао свечаности поводом Дана Каларашија
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са привременим председником Представничког дома румунског Парламента Алфредом Симонисом
Отварање седишта Савеза Срба и Дани српске култууре у Арад
13. МЕЂУНАРОДНИ БУКУРЕШТАНСКИ ФЕСТИВАЛ ПОЕЗИЈЕ
Амбасадор Томашевић у посети жупанији Долж
Састанак амбасадора Томашевића са председницом Привредне, индустријске и пољопривредне коморе жупаније Тимиш
Обележавање стогодишњице првог међународног ноћног лета између Београда и Букурешта
Састанак амбасадора Републике Србије у Румунији Стефана Томашевића са министром за економију, предузетништво и туризам Румуније Штефан-Раду Опреом
Састанак амбасадора Републике Србије у Румунији Стефана Томашевића са министром енергетике Румуније Себастијаном Бурдужом
У месту Свиница одржано 24. издање манифестације „Фестивал смокава“
Међународни ИТ Форум у Клужу
Промоција туристичке понуде Врњачке Бање у Букурешту
Опера „Манон Леско“, гостовање Опере Народног позоришта у Београду и Опере и театра „Мадленијамум“
Отворени Дани српске културе у Букурешту
Амбасадор Томашевић позвао румунске винаре на овогодишњи сајам – ‘’Wine Vision’’, који ће се одржати у Београду 16-19. новембра
Састанак амбасадора Томашевића са продеканком Факултета за журналистику и комуникологију Ромином Суруђиу
Амбасадор Стефан Томашевић посетио фабрику Artrom Steel Tubes у Слатини
Отворена књига жалости
Амбасадор С.Томашевић у радној посети Клуж - Напоки
Конкурс за доделу стипендија у оквиру пројекта „Србија за Србе из региона“ за школску 2022/2023 (рок за пријаву: 26.05.2023. године)
Позив за подношење понуда за извођење радова на реконструкцији и адаптацији објекта старе резиденције у Букурешту
У Амбасади Републике Србије у Букурешту одржана комеморација поводом смрти Милана Петровића
Амбасадор Томашевић у посети Трговишту, округ Дмбовица
У Констанци одржана конференција под називом "The corridor Caspian sea - Black sea and the Port of Constanta - the way to Europe"
Амбасадор Томашевић разговарао је са Данијелом Гитман, ДС за питања ЕУ, европске билатералне односе и регионалну сарадњу у МСП Румуније
Састанак Генералног комитета за економска питања Парламентарне димензије Централноевропске иницијативе у Букурешту, 27. и 28. март о.г.
Посета Његовог Преосвештенства Епископа будимског и администратора темишварског Г. Лукијана Амбасади Србије у Букурешту
ПОСЕТА МИНИСТАРКЕ ЗДРАВЉА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, ПРОФ. ДР ДАНИЦЕ ГРУЈИЧИЋ БУКУРЕШТУ
У Националном музеју румунске књижевности одржан догађај „Сећање на Адама Пуслојића 80“, у част преминулог српског песника
Сусрет амбасадора Томашевића са представницима српске заједнице у Румунији
Свечано отварање Европске престонице културе Темишвар 2023
Интервју амбасадора Томашевића за Radio Romania Internațional
Сећање на песника Јоана Флору
Одлуке о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
ИЗДАВАЊЕ ПАРАМЕТАРА И QR КОДА ЗА ИНСТАЛИРАЊЕ МОБИЛНЕ АПЛИКАЦИЈЕ ConsentID
Амбасадор Стефан Томашевић разговарао са председником Румуније Клаусом Јоханисом
Амбасада донирала српске производе деци СОС Дечијих села Румуније
Посета српској заједници у месту Балени
Амбасадор Стефан Томашевић у посети Националној новинској агенцији Ађерпрес
Трајна опредељеност Србије за мир и стабилност у региону
Учешће Амбасаде на Божићном хуманитарном базару у организацији Асоцијације IWA
Промоција књиге приповедака Иве Андрића, преведених на румунски језик
Србија цени став Румуније у вези са Косовом и Метохијом
Учешће Амбасадора Стефана Томашевића на конференцији коју организовала Унија билатералних привредних комора Румуније
Интервју амбасадора Томашевића за румунски портал Digi24
Обелележавање Дана примирја у Првом светском рату
Гостовање Српског народног позоришта из Новог Сада у Букурешту
Посета амбасадора Томашевића Универзитету у Трговишту
Посета амбасадора Томашевића Центру за спровођење закона у ЈИЕ
Амбасадор Томашевић присуствовао обележавању славе цркве Светих архангела Михаила и Гаврила
Састанак амбасадора Томашевића са управником Универзитетске ургентне болнице у Букурешту проф. др Флорином Каталином Кирстојуом
Уручена одликовања Душану Вилмсу и Октавији Неделку
Амбасадор Стефан Томашевић положио венац поводом смрти академика Еуђена Симиона
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК
“Дани српског филма“ у Букурешту
Српска заједница у Румунији добро организована и поштована
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са државним подсекретаром у Министарству за развој, јавне радове и администрацију Румуније Габриелом Гилеом
Репортажа румунске националне телевизије TVR1 у вези са одржаним догађајем промоције српских вина и ракија у Букурешту и интервју амбасадора С. Томашевића
Интервју Aмбасадора Томашевића за Радио Темишвар поводом одржане промоције српских вина и ракија у Букурешту
Радна посета амбасадора Томашевића Јашију
Попис становништва, домаћинства и станова у Републици Србији 2022. године
Промоција српских вина и ракија у Румунији
Учешће делегације Републике Србије на 21. Конференцији опуномоћеника Међународне уније за телекомуникације (ИТУ) 2022 у Букурешту
Представници Канцеларије Владе Републике Србије за ревизију система управљања средствима Европске уније боравили у Букурешту
Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
Дан српског јединства, слободе и националне заставе
Учешће М. Јанковића, заменика председника Удружења књижевника Србије, на Међународном фестивалу поезије у Букурешту
Аја Сочо освојича треће место на Балканском коњичком шампионату у дисциплини прескакање препона, септембар 2022
Победа репрезентације Србије на Европском првенству у прецизном слетања параглајдером, септембар 2022
Мамаја: Амбасадор Томашевић на отварању Светског првенства за младе у шаху
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан
Учешће Амбасадора Томашевића на отварању „VI Међународне европске конференције о интердисциплинарном научном истраживању“
На позив игуманије манастира Драгомирна, мати Марије Магдалене Гергине, амбасадор Републике Србије у Букурешту Стефан Томашевић присуствовао је богослужењу и помену поводом навршених 200 година од упокојења другог епископа Буковине Данила Влаховића.
Састанак са представницима Академије Румуније – Националног института за економско истраживање „Костин К. Кирицеску“
Састанак амбасадора Томашевића са председником Привредне и индустријске коморе жупаније Праховa
Путовање малолетних лица преко државне границе Републике Србије
Културни догађај у организацији Амбасаде Р. Србије у Букурешту посвећен 100-годишњици од рођења великог песника Васка Попе
Селаковић: Важна посета за планирање даљих активности сарадње Србије и Румуније
Селаковић: Из Букурешта упућена снажна политичка порука o опредељености Србије и Румуније за продубљивање сарадње
Потписан Споразум између Владе Републике Србије и Владе Румуније о утврђивању детаља за повезивање ауто-пута Београд-Ватин (Република Србијa) и ауто-пута Темишвар-Моравица (Румунија), Темишвар 23. јун 2022. године
Букурешт: Kњижевно вече и изложбa поводом 100 година од рођења великог песника Васка Попе
Интервјуу за молдавски портал „NOI.MD“, након недавне посете Кишињеву, амбасадора Србије у Румунији, Стефана Томашевића
СЕНИОРСКА АТЛЕТСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СРБИЈЕ ОСВОЈИЛА 10 МЕДАЉА НА БАЛКАНСКОМ АТЛЕТСКОМ ПРВЕНСТВУ НА ОТВОРЕНОМ У КРАЈОВИ
Селаковић: Србија је посвећена поштовању међународног права и дијалогу
Селаковић: Развој региона није могућ без очувања стабилности и унапређења добросуседских односа
Састанак амбасадора Томашевића са председником Парламента Републике Молдавије Игором Гросуом
Амбасадор Стефан Томашевић разговарао са председником Привредне и индустријске коморе Републике Молдавије Серђу Хареом
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председницом Републике Молдавије Мајом Санду
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председницом Владе Републике Молдавије Наталијом Гаврилицом
РАЗГОВОР АМБАСАДОРА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ СТЕФАНА ТОМАШЕВИЋА СА РЕКТОРОМ ДРЖАВНОГ УНИВЕРЗИТЕТА МОЛДАВИЈЕ У КИШИЊЕВУ
Председник Вучић положио заклетву
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
Састанак амбасадора Републике Србије у Румунији Стефана Томашевића са државном секретарком у Министарству иностраних послова Румуније Даниелом Гитман
Aмбасадор Стефан Томашевић присуствовао је обележавању 147. годишњице ПНЛ-а
Састанак амбасадора Републике Србије у Румунији Стефана Томашевића са председником Уставног суда Румуније Валером Дорнеануом
Састанак потпредседнице Владе и министарке енергетике и рударства Р. Србије проф. др Зоране Михајловић са министром енергетике Румуније Вирђилом Попескуом
Селаковић: Србија ће се свим дипломатским и политичким средствима борити против захтева тзв. Косова у СЕ
Селаковић: Захтев тзв. Косова за чланство у СЕ у супротности са правилима и нормама ове организације
Сусрет потпредседнице Владе и министарке рударства и енергетике проф. др З.Михајловић са министром енергетике Румуније В.Попескуом поводом 50. годишњице ХЕ „Ђердап 1“
Разговор амбасадора Стефана Томашевића са амбасадором Фердинандом Нагијем, генералним комесаром за светске изложбе при Министарству иностраних послова Румуније
Селаковић: Србија активно укључена у сузбијање тероризма, радикализма и екстремизма
Делегација Министарства за европске интеграције и Министарства финансија у посети Амбасади
Летњи камп српског као завичајног језика
Европски џудо куп у Букурешту
Амбасадор С. Томашевић у радној посети Галацију
Честитке председника Румуније, Републике Анголе и Републике Кубе
Одлуку о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и Срба у региону
Састанак амбасадора Томашевића са европослаником Кристијаном Терхешом
Селаковић разговарао са шефом Делегације ЕУ и амбасадорима држава чланица ЕУ
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре за 2022. годину
Разговор амбасадора Стефана Томашевића са председником Представничког дома румунског Парламента Марћелом Ћолакуом
Амбасадор Стефан Томашевић, примио је у Амбасади Р. Србије Јулиана Мареша, менаџера општине Фијербинци-Трг (Fierbinţi-Târg)
Састанак амбасадора Томашевића у Управи за финансијски надзор Румуније
Пријава бирача за гласање у иностранству до 12. марта 2022.
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта 2022. године у поноћ
Мост на територији општине Ешелнице (Румунија) осветљен бојама српске заставе поводом Дана државности Републике Србије
Срећан Дан државности, драги грађани Србије!
Представници Српске православне цркве у посети Амбасади Републике Србије у Букурешту
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Традиционално добри односи и сарадња Србије и Румуније
УЧЕШЋЕ АМБАСАДОРА СТЕФАНА ТОМАШЕВИЋА НА ОНЛАЈН ДЕБАТИ ФОРУМА ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН У БУКУРЕШТУ
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са потпредсендиком Владе и министром саобраћаја и инфраструктуре Румуније Сорином Гриндеануом
Јачање билатералне сарадње у области културе, образовања и права националних мањина
Отварање Кластера 4 важна прекретница за Србију
Међународна конференција и изложба поводом стогодишњице Мале Антанте
Међународна конференција и изложба посвећена 100. годишњици Мале Антанте
Разговор амбасадора Томашевића са представницима Југословенског речног бродарства
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА БИРАЧЕ КОЈИ ИМАЈУ БОРАВИШТЕ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА РЕПУБЛИЧКОМ РЕФЕРЕНДУМУ
Односи Србије и Румуније прави су пример добросуседства
Међународни дан борбе против насиља над женама и почетак кампање ОrangeTheWorld
Селаковић разговарао са Жиофреом и амбасадорима ЕУ
Одлуке о додели националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председником општине Свињица Николом Курићем и послаником у румунском Парламенту Корнелом Фолескуом
Србија очекује подршку за отварање кластера до краја године
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Амбасадор Томашевић положио венце страдалима на фронту у Добруџи, током Првог светског рата
Свечано отварање 16. по реду манифестације „Дани српске културе у Темишвару“
Четири златне и две бронзане медаље у ашихара каратеу на Светском првенству у Букурешту
Амбасадор Стефан Томашевић посетио компанију "Textila Oltul SA" и разговарао о могућностима сарадње
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Интервју амб. С. Томашевића за Radio Romania International – медицинска помоћ коју је РС упутила Румунији и актуелна ситуација поводом пандемије корона вируса
Састанак са професором Думитру Предом, научним директором Европске Фондације Титулеску
Амбасадор Стефан Томашевић дочекао медицинску помоћ коју је Србија упутила Румунији
Селаковић: Помоћ Србије пријатељској и братској Румунији
Континуирана комуникација Србије са ЕУ о даљим реформама
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
Учешће амбасадора Стефана Томашевића на виртуелном састанку акредитованих амбасадора са председницом Р. Молдавије Мајом Санду
Састанак са директором Музеја националне уметности у Букурешту
Селаковић: Београд је у последња два дана био центар света
Састанак на високом нивоу посвећен обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља
Одлука о суфинансирњу пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању везе матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Председник Вучић присуствовао церемонији обележавања почетка радова на модернизацији и рехабилитацији пруге Ниш-Брестовац
Сусрет са Преосвештенством Епископом будимским и администратором темишварским Г. Лукијаном
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
60. годишњица од оснивања Универзитетске агенције Франкофоније (АУФ)
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Одлука о суфинасирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
Потписивање Меморандума о разумевању у области транспорта унутрашњим пловним путевима између Румуније и Србије
Нераскидиво везивање за Србе у Румунији
Aуторски текст амбасадора Стефана Томашевића објављен у последњем издању Новог темишварског весника
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
Сусрет са Адамом Пуслојићем
Јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
Сусрет са проректором Полицијске академије Румуније и директором румунског Националног колеџа за унутрашња питања
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са државним секретаром Министарства иностраних послова Румуније Дануц Некулаескуом
У ТЕМИШВАРУ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ГАЛЕРИЈЕ МАТИЦЕ СРПСКЕ
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Селаковић: Обележимо заједно Дан српског јединства, слободе и националне заставе
Циљ да млади остану у Србији
Рајко Корња - IN MEMORIAM
Пријем за фудбалере ОФК Београд
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са министром образовања Румуније Сорин Михаи Кмпеануом
Председник Вучић учествовао на конференцији „Мини Шенген“
Министар Селаковић са будућим изасланицима одбране Републике Србије
Конференција - „Тренутни изазови међународног јавног права“
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са Мохамедом Кетатом
Састанци у Анталији били успешни за Србију
Селаковић: Србија посвећена миру и стабилност региона
Селаковић: Сарадња и добросуседски односи општи су интерес читавог региона
Посвећеност унапређењу билатералне сарадње са Румунијом
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са генералном директорком SELEC Снежаном Малејевом
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са МУП Румуније Лућиан Боде
Парламентарна група пријатељства Румуније са Србија у посети Амбасади
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са министарком здравља Румуније Јоаном Михаелом
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Бесплатан онлајн курс српског за дијаспору
Селаковић честитао Дан Европе Жозепу Борелу
Вучић: Европу сматрамо нашом кућом
Посета амбасадора Стефана Томашевића Савезу Срба у Араду, цркви Светих апостола Петра и Павла у Араду и Епархији темишварској у Темишвару
Вакцинација држављана Србије из дијаспоре 15. маја у Београду
Промоција српских производа на румунском тржишту
Србија, европски шампион у вакцинацији
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Српски производи у трговинском ланцу Remarkt
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са председником Ревизорског суда Румуније Михаи Бусујоком
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председницом Сената румунског Парламента Анком Даном Драгу
Сусрет са послаником Доњег дома румунског Парламента из редова српске мањине Огњаном Крстићем
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председником Доњег дома румунског Парламента Лудовиком Орбаном
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са послаником и квестором у Доњем дому румунског Парламента Георгијем Туцом и румунским европарламентарцем Кристијаном Бушојием
Полагање венца на гроб Алексе Карађорђевића
Предаја акредитивних писама председници Р. Молдавије
Србија опредељена за интензивнију сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Предаја копија акредитивних писама у Министарству иностраних послова и европских интеграција Р. Молдавије
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Билатералне политичке консултације Србије и Румуније
Пријем поводом Дана Франкофоније
Република Србија у Месецу Франкофоније
Учешће амбасадора Стефана Томашевића на састанку Групе франкофоних амбасада, делегација и институција у Румунији
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Састанак са шефом Делегације Европске уније
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са румунским министром енергетике Вирђил Данијел Попескуом
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са министром економије, предузетништва и туризма Румуније Клаудију-Јулијус-Гаврил Насуием
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са министром иностраних послова Румуније Богданом Аурескуом
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са Његовом светошћу патријархом Румунске православне цркве Даниелом
Интервју амбасадора Стефана Томашевића за Radio Romănia Cultural
Одржан први састанак Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Председник Вучић примио је акредитивна писма новоименоване амбасадорке Румуније
Састанак са председником Уније билатералних привредних комора Румуније
Срећан Дан државности Републике Србије!
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са Ерик Попом
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Састанак са шефом Делегације Европске уније у Србији
Састанак са председником Европске федерације билатералних привредних комора
Селаковић и Гујон честитали Савиндан
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
Конкурс за суфинансирање пројеката превођења репрезентативних дела српске књижевности
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Пријем српских привредника у Амбасади Р. Србије у Букурешту
Селаковић са руководством Дунавске комисије у Будимпешти
Брнабић и Борељ: Политички и економски аспекти преговора
Селаковић: Пуноправно чланство у ЕУ остаје приоритет нове Владе
Јоксимовић и Рот о преговорима Србије и новој методологији
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Десета медијска конференција дијаспоре и Срба у региону
Састанак са амбасадорима земаља чланица ЕУ акредитованих у Србији и шефом Делегације ЕУ
Интервју амбасадора за Комерцијални дипломатски журнал
Режим уласка у условима пандемије у Румунију и Републику Молдавију
Министар Селаковић говорио на састанку Савета министара спољних послова БСЕЦ
Отварање Дана српске културе у Темишвару
Дани жалости у Републици Србији и отворена књига саучешћа
Пројекат ''Србија за Србе из региона'' за школску 2020/2021.годину
Интервју амбасадора Стефна Томашевића за ТВ Романиа 1, 13. новембар 2020.г.
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату
Концерт за новопристигле амбасадоре у Букурешт
Интервју амбасадора Стефана Томашевића за недељник Наша реч
Састанак са председником Привредне коморе и индустрије Румуније
СРБИЈА КАО ПОВОЉНА ДЕСТИНАЦИЈА ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ И РАЗВОЈ НОВИХ ТЕХНОЛОГИЈА
Обележавање 25. годишњице од оснивања Уније билатералних привредних комора Румуније
Посета компанији ''OVERall'' - Букурешт
Интервју за телевизију TRAVEL MIX
Предаја акредитивних писама
Онлајн обука предавача који се баве очувањем српског језика у дијаспори и региону
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Конкурс за суфинансирање пројеката намењених дијаспори
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ - ЛАЖАН САЈТ ЗА ПРИЈАВУ ЗА ГЛАСАЊЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА
Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије - обавештење
Обавештење Одлуке Владе Републике Србије о визном режиму за стране држављане за време проглашења болести ЦОВИД-19
Одлука Владе Републике Србије о мерама против болести COVID-19
Корона вирус: Препорука држављанима Републике Србије
Посета Манасији
Посета Клежанима и Брнчењу
Међународни сајам туризма у Букурешту
Наша Кармен у Букурешту
Посета амбасадора Стефана Томашевића Темишвару
Прослава Дана државности Републике Србије
Конкурс за суфинансирање пројеката превођења репрезентативних дела српске књижевности
Предаја копије акредитивних писама
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању везе матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Пријем за студенте српског језика Факултета за стране језике и књижевност Универзитета у Букурешту
ФИНАНСИЈСКИ ВОДИЧ ЗА ПОВРАТНИКЕ НАРОДНЕ БАНКЕ СРБИЈЕ
Пројекат „Србија за Србе из региона“
Кандидатура Републике Србије за реизбор у Извршни савет UNESCO, 2019-2023. године
Одлуке о суфинансирању пројеката
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Обавештење о укидању виза за улазак у Р. Србију за држављане Федерације Св. Китс и Невис и Републике Палау, носиоце свих врста пасоша
Десета конференција српске медицинске дијаспоре, Београд, 20-22. јуна 2019. године
Конкурс за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2019. години
Конкурс за финансирање или суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2019. години
Одлука о укидању виза за улазак у Р.Србију за држављане Антигва и Барбуда, Гренада, Комонвелт Доминика и Тринидад и Тобаго
Нерадни дан у Амбасади - 12. новембар 2018. године
Одлука о престанку важења Одлуке о укидању виза за улазак у Р.Србију за држављане ИР Иран, носиоце обичних пасоша
Пројекат „Србија за Србе из региона“
Пријављивање за доделу стипендија у оквиру пројекта "Србија за Србе из региона" за школску 2017/2018
Oсма Конференција српске медицинске дијаспоре
Одлука о укидању виза за држављане Републике Перу, носиоце обичних пасоша
Међународни јавни конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу
Обавештење о времену гласања на председничким изборима 2. априла 2017. године
Избори за председника Републике Србије, гласање у иностранству – обавештење о начину пријављивања
Позив за пријаву потраживања по основу девизне штедње
Конкурс за финансирање или суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2017. години
Конкурс за финансирање или суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2017. години
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о међусобном укидању виза за носиоце обичних пасоша
Сусрет премијера Србије и Румуније у Темишвару
ОГЛАС ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА У ЦИЉУ ОТУЂЕЊА НЕПОКРЕТНОСТИ – ОТУЂЕЊА ДИПЛОМАТСКЕ НЕПОКРЕТНЕ ИМОВИНЕ У ЊУЈОРКУ (СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ), ТОКИЈУ (ЈАПАН), БОНУ (НЕМАЧКА) И БЕРНУ (ШВАЈЦАРСКА)
Потписан споразум Србије и Румуније у области социјалне сигурности
Дан српског језика у Румунији
Нови Споразум МСП - МПНТР о организовању образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству
Дани српске културе у Букурешту 2016
Обележена 100-годишњица борби на Добруџанском фронту у Румунији
Гостовање КУД „Традиција“ из Трстеника на Међународном фестивалу фолклора “Хора Маре” у жупанији Калараши
Посета делегације Удружења потомака ратника Србије 1912-1920
Пријављивање за доделу стипендија у оквиру пројекта „Србија за Србе из региона“ школску 2016/2017. годину
Важно обавештење Факултетa за стране језике и књижевности Универзитета у Букурешту
ОБАВЕШТЕЊЕ
Визни режим између Републике Србије и Републике Либан
Конкурс за финансирање или суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2016. години
ПОРТАЛ „ДИЈАСПОРА НА ВЕЗИ“
Пројекат „Србија за Србе из региона“ за школску 2016/2017 годину
Прослава Дана Св. Саве
Срби за Србе - Божићна акција 2016
Пословни савет Привредне коморе Србије за дијаспору
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату
Продаја возила - оглашавање
Non-paper са главним аргументима Републике Србије о неприхватљивости чланства "Косова" у UNESCO
ПРОЦЕНА ТРЖИШНЕ ВРЕДНОСТИ НЕПОКРЕТНОСТИ
ОТВАРАЊЕ ПОСЕБНОГ НАМЕНСКОГ РАЧУНА ЗА ПРИКУПЉАЊЕ ДОНАЦИЈА И УТВРЂИВАЊЕ НАЧИНА КОРИШЋЕЊА СРЕДСТАВА ДОНАЦИЈА ЗА МИГРАНТЕ
Дани српске културе у Букурешту
Дани српске културе у Букурешту
АКЦИЈА ПРИКУПЉАЊА ПОМОЋИ ЗА ПРИХВАТ ИЗБЕГЛИЦА У Р.СРБИЈИ
Посета министра правде Републике Србије Николе Селаковића Румунији
Визни режим између Републике Србије и Републике Молдавије
Услуга преноса новца са иностранством „Пошта Србије“
Председница Народне скупштине са званичницима Румуније: Парламентарна подршка „Крајовској групи“
Дани српског филма у Букурешту
Дани српског филма у Букурешту
Учење српског језика у иностранству
Делегација Народне скупштине на састанку Генералног одбора за социјални развој, образовање, истраживање и науку ПС ПСЈИЕ у Букурешту
Делегација Одбора за спољне послове Народне скупштине Републике Србије у дводневној посети Парламенту Румуније
Позив на конференцију стваралаца из дијаспоре и матице
Обележавање Дана Св. Саве
Нови конкурс за бесплатни тромесечни курс српског језика преко Скајпа
Малишани из вртића бр. 138 у посети Амбасади
Дан примирја у Првом светском рату
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
9. Форум агротрговинске и економске сарадње између НР Кине и земаља ЦИЕ
Посета Министра унутрашњих послова Н. Стефановића Румунији, 13-14.10.2014
Дани српске културе у Букурешту
Потписан споразум о царинама са Молдавијом
СПИСАК ОПРЕМЕ ЗА СПАСАВАЊЕ И РАД НА ВОДИ
Победа на турниру " Cupa MAE 2014"
ХИТНЕ потребе Сектора за ванредне ситуације Србије
APEL UMANITAR - АПЕЛ ЗА ПОМОЋ
Процедура отпреме хуманитарне помоћи из ЕУ ка Републици Србији
Генерални конзулат Републике Србије Темишвару отворио је рачуне за прикупљање помоћи у Румунији
Уплаћивање хуманитарне помоћи путем PayPal
Хитне потребе Црвеног крста РепубликеСрбије
Обавештење о прикупљању хуманитарне помоћи и донација из иностранства
Оглас Савеза Срба у Румунији, Месна организација Букурешт
„Дучићу у част – српско-румунски књижевни односи“
Предаја акредитивних писама председнику Републике Молдавије
„Дани српског филма“
Пословни скуп „Дани пословних могућности у региону Балкана“
Mанифестацијa „Симфонија лала“ – Питешти
Дани српског филма у Румунији
Посета министра омладине и спорта В. Удовичићa Букурешту
Полагање венаца поводом 15 година од почетка НАТО бомбардовања
Међународни сајам туризма у Букурешту
Пословни форум српских и румунских привредника у Букурешту
„Виртуелни матичар за дијаспору“
Сервис за брзе одговоре Канцеларије за сарадњу са дијаспором и Србима у региону
Конкурс за финансирање или суфинансирање проjеката у области међународне сарадње за 2014. годину
Прослава 15 год. од оснивања Лиге румунско-српског пријатељства
Стручна пракса у Министарству спољних послова Републике Србије
Други самит премијера Кине и држава централне и источне Европе, Букурешт
Додела одликовања Академику Еуђену Симиону
Посета Цркви „Св. Архангела Михаила и Гаврила“ у месту Клежањ, жупанија Ђурђу
Амбасадор Републике Србије у Букурешту
Архива вести