| |     latinica | english  
Насловна
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
 
 
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упозорио је, на седници Савета безбедности Уједињених нација, да политички екстремизам међу Албанцима на КиМ не губи на снази, већ да напротив, постаје све јачи.
 
Селаковић је, на седници на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, подсетио да обавеза формирања Заједнице српских општина није испуњена већ 2.917 дана и да се заправо, 19. априла навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а да Приштина и даље одбија да испуни своју обавезу и омогући формирање ЗСО.
 
Министар је подсетио и да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније, као и да му је дијалог са Београдом ниско на листи приоритета.
 
Како је указао, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења.
 
„Србија је одлучна и неће одустати од изналажења компромисног решења, које ће бити одрживо и за будуће генерације. Рад на изградњи поверења и инсистирање на позитивним политичким агендама је једини начин за изградњу трајног мира и стабилности у нашем региону“, закључио је Селаковић.
 
Трајан мир и стабилност, према његовим речима, могу бити остварени само уколико нико од учесника у дијалогу не буде наступао са максималистичким захтевима и инсистирао на потпуном понижењу оног другог.
 
Како је истакао, српски и албански народ, као два најбројнија народа на Западном Балкану, треба да пронађу начин да дођу до помирења и основа за сарадњу, како на плану економије, тако и у остваривању заједничких перспектива за чланство у Европској унији.   
 
„Београд је учинио искрене искораке у том смеру, тако што је један од иницијатора идеје о релаксирању протока људи, робе, капитала и услуга, популарно назване мини шенген“, истакао је министар.
 
Указујући да је Србија небројено пута показала да је опредељена за дијалог као једино средство за мирно, политичко решавање проблема на Косову и Метохији, Селаковић је истакао да су недавни избори у Покрајини потврдили да политички екстремизам међу Албанцима не губи на снази, већ да јача, што се могло видети током недавног предизборног процеса.
 
Министар је указао да су политички притисци на Србе настављени и након окончања изборног процеса, јер им је ускраћена правична заступљеност у привременим институцијама одлуком нове такозване владе у Приштини да српској заједници додели само једно министарство.
 
„Посебно угрожена категорија су Срби повратници који свакодневно живе у страху од напада. Подсећам вас да је јужна српска покрајина и даље област са најмањом стопом повратка расељених на свету”, рекао је министар и истакао да се само прошле године у нашој јужној покрајини догодило више од 80 напада и инцидената чије су мете били Срби, њихова имовина и верски објекти.
 
Посебно забрињавајуће за српски народ на КиМ, напоменуо је Селаковић, јесте што је у протеклом периоду, а посебно током марта ове године, дошло до учесталих физичких напада на објекте Српске православне цркве.
 
„Упечатљив пример односа непоштовања према српским културним и верским споменицима у Покрајини, чију је изузетну универзалну вредност потврдио Унеско стављањем на Листу светске баштине, јесте и случај манастира Високи Дечани“, истакао је министар.
 
Такође, шеф српске дипломатије забрињавајућим је оценио и упад инспектора и полицајаца у Дом здравља у Штрпцу јануара ове године и претрес с намером да се пронађу вакцине против Ковида-19 из централне Србије.
 
„Иако то сматрамо упадом у здравствене институције, наша реакција је и овог пута била уздржана. Нисмо желели да својим одлукама изазивамо ескалацију и да политизујемо активности које су усмерене искључиво на заштиту јавног здравља. Организовали смо вакцинацију грађана са КиМ на три пункта у централној Србији и тиме јасно показали да је за нас живот људи на првом месту“, нагласио је министар.
 
Министар Селаковић поручио да Србија високо уважава активности мисије УНМИК на КиМ и да се залаже за њен што делотворнији рад у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања безбедности у Покрајини.
 
Селаковић је навео да међународне мисије на КиМ – УНМИК, Кфор, Еулекс и ОМИК под окриљем УН и у складу са Резолуцијом 1244, имају кључну улогу у очувању мира и заштити становништва.
 
„Подржавамо и уважавамо њихово ангажовање и напоре које улажу у овиру својих мандата, у заједничком циљу стварања услова за миран и безбедан суживот становника Косова и Метохије. Српско и друго неалбанско становништво на КиМ има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности и браном од самовоље привремених инситуција у Приштини“, нагласио је министар.
 
То, како је указао, потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму како би доследно спроводиле Резолуцију СБУН 1244.
 
Селаковић је додатно истакао важност међународних снага Кфора и указао да сваки једнострани покушај да се неком другом додели, или да неко преузме део мандата и обавеза Кфора - представља кршење Резолуције СБУН 1244.
 
Такође, министар је напоменуо да је неприхватљиво доношење једностраних одлука о формирању приштинског „Министарства одбране“ и отпочињању процесa трансформације, тзв. „Косовских безбедносних снага“ у тзв. „Војску Косова“.
 
Министар Селаковић је на почетку обраћања уложио протест због злоупотребе видео формата седнице од стране представнице Приштине, иза које је била истакнута застава самопроглашеног „Косова“, што је учинио и представник Русије.
 
 
У наставку, интегрална верзија говора министра спољних послова Николе Селаковића:
 
 
Поштовани председниче Савета безбедности,
 
Поштовани специјални представниче,
 
Уважени чланови Савета безбедности,
 
На почетку, желим да уложим протест због злоупотребе видео формата ове седнице од стране представника Приштине за истицање симбола тзв. државности Косова. Упркос томе што су представници Приштине у више наврата били упозорени, на претходној седници и од стране председника Савета безбедности, да су овакве злоупотребе седница Савета безбедности апсолутно неприхватљиве и да представљају флагрантно кршење правила СБ о учешћу представника ПИС у Приштини, на основу члана 39 Правила процедуре СБ УН, поново се суочавамо са њиховим беспризорним непоштовањем правила овог уваженог тела.  Дозволите да поновим наш позив да се предузму неопходни кораци како би се спречиле овакве злоупотребе.
 
Изузетнo ми је задовољство што се обраћам овом цењеном телу на седници посвећеној раду Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији. На почетку желим да захвалим генералном секретару Уједињених нација Гутерешу и специјалном представнику генералног секретара и шефу УНМИК Танину на поднетом извештају и напорима који се улажу у примену мандата УНМИК, као и члановима Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују питању Косова и Метохије. Република Србија високо уважава активности Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији и залаже се за њен што делотворнији рад у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања безбедности у Покрајини.
 
Господине председниче,
 
У протеклом периоду суочени смо са политичком нестабилношћу на Косову и Метохији. Недавно смо имали изборе у Покрајини који су нажалост потврдили да политички екстремизам међу Албанцима не губи на снази, већ напротив, постаје све јачи. Били смо сведоци такмичења међу албанским политичким лидерима у томе који је бољи начин да се испровоцира инцидент у српским срединама, како би се добили додатни политички поени албанског бирачког тела. Под изговором измена бирачког списка великом броју Срба на Косову и Метохији ускраћено је једно од основних политичких права - могућност да бирају своје политичке представнике. Од приближно 140.000 грађана Косова и Метохије који су избрисани са бирачког списка током последњег изборног процеса, 85% њих су Срби.
 
Упркос бројним изазовима и проблемима, српски народ на Косову и Метохији је високом излазношћу и убедљивом победом Српске листе, која је освојила свих десет посланичких места опредељених за српске представнике, показао да га ништа не може спречити да одлучно стане у одбрану свог положаја. Политички притисци на Србе настављени су и након окончања изборног процеса, јер је Србима ускраћена правична заступљеност у привременим институцијама одлуком нове такозване владе у Приштини да српској заједници додели само једно министарство.
 
Поштовани чланови Савета безбедности,
 
Нажалост, нисмо само током изборних активности били сведоци неразумне антисрпске политике привремених институција у Приштини. Она иде толико далеко да су у јануару ове године инспектори и полицајаци из Приштине упали у Дом здравља у Штрпцу, на југу Косова и Метохије и извршили претрес с намером да пронађу вакцине против Ковида-19 из централне Србије, које нису пронашли. То је учињено уз демонстрацију силе, претње хапшењем директору Дома здравља, медицинском особљу и лекарима. У тренутку када се цео свет бори против пандемије и када су вакцине једино средство да се стане на пут изазову, а Србија показује подршку и солидарност донирањем вакцина и медицинске опреме свима у региону којима су оне неопходне, Приштина жели да уништи вакцине само зато што су из централне Србије. Док се читав свет захваљује лекарима, који су поднели велике и херојске жртве у борби против вируса, привремене институције у Приштини нападају српске лекаре због тога што раде свој посао.
 
Иако сматрамо да су упади у здравствене институције, наша реакција је и овог пута била уздржана. Нисмо желели да својим одлукама изазивамо ескалацију и да политизујемо активности које су усмерене искључиво на заштиту јавног здравља. Организовали смо вакцинацију грађана са Косова и Метохије на три пункта у централној Србији и тиме јасно показали да је за нас живот људи на првом месту. Србија је и даље спремна да помогне свима којима је помоћ неопходна и апелујемо на разум и одговорност, посебно у овако тешким временима.
 
Господине председниче,
 
Напади усмерени на Србе и њихову имовину су све бројнији. Само прошле године у нашој јужној покрајини догодило се више од 80 напада и инцидената чије су мете били Срби, њихова имовина и верски објекти. Према подацима Мисије ОЕБС на Косову и Метохији у другој половини прошле године број инцидената повећан је за више од 30% у односу на 2019. годину. Зато се не можемо сложити са оценом да је „безбедносна ситуација на Косову стабилна, са неколико инцидената чија су мета биле невећинске заједнице“. Прошлог викенда се, рецимо, догодио ничим изазван физички напад групе Албанаца на два српска младића у северном делу Косовске Митровице.         
 
Посебно угрожена категорија су Срби повратници који свакодневно живе у страху од напада. Чињеница да је једна повратничка породица седам пута била мета напада, јасно показује колико су они који не желе Србе на Косову и Метохији упорни у застрашивању и протеривању ионако малог броја повратника. У Приштини апсолутно не постоји ни трачак политичке воље да се 212.995 расељених Срба који 22 године живе ван Косова и Метохије врате у своје домове. Од 1999. године стопа одрживог повратка интерно расељених лица на Косову и Метохији је само 1.9%, што према подацима УН званично представља најмањи проценат повратка прогнаног становништва након неког конфликта било где у свету.    
 
Истовремено, док хапсе интерно расељена лица, приштинске власти врше најснажније притиске на Специјализована већа у Хагу. Циљ је потпуно онемогућавање даљег процесуирања низа случајева против припадника терористичке ОВК за тешке злочине почињене током сукоба на Косову и Метохији, како према Србима, тако и према припадницима других националности. Недавно је и председница Специјализованих већа Трендафилова упозорила да ће, уколико се притисци наставе, то имати врло драматичне последице по процесе који се воде. Председница Трендафилова као веома проблематичну појаву издваја и застрашивање сведока, који су кључни за успешно вођење поступака и доношење одговарајуће пресуде.
 
Иако се предуго чекало са подизањем оптужница, сматрамо похвалним то што су коначно предузети напори да се казне бројни тешки злочини почињени током ратних сукоба пре нешто више од две деценије, али и по доласку међународних снага на Косово и Метохију. До данас, рецимо, нико није одговарао за убиства и отмице 17 новинара, што је у овом тренутку највећи број нерешених случајева убијених и киднапованих новинара у Европи. Такође, нису се пред лицем правде нашли починиоци ниједног од масовних злочина почињених над српским цивилима после 1999. године. Подсетићу вас на само неколико њих: у селу Старо Грацко убијено је 14 српских жетелаца, у нападу на аутобус „Ниш експреса“ у Ливадицама код Подујева погинуло је 12 и рањено 43 расељених Срба, а у Гораждевцу код Пећи непознате особе су из аутоматског оружја пуцале на децу која су се купала у реци Бистрици. Тада је убијено двоје српске деце, а четворо је тешко рањено.          
 
Очекујемо наставак подршке мисије Еулекс Специјализованим већима и Специјализованом тужилаштву, као и њено додатно ангажовање у области владавине права. Посебну пажњу треба посветити заштити сведока, као и утврђивању судбине несталих лица. 
 
Међународне мисије на Косову и Метохији – УНМИК, Кфор, Еулекс и ОМИК, које под окриљем Уједињених нација и у складу са Резолуцијом 1244 (1999), чине саставни део међународног цивилног и безбедносног присуства у нашој јужној покрајини имају кључну улогу и изузетан допринос очувању мира и заштити становништва. Подржавамо и уважавамо њихово ангажовање и напоре које улажу у овиру својих мандата, у заједничком циљу стварања услова за миран и безбедан суживот становника Косова и Метохије. Српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности и браном од самовоље привремених инситуција у Приштини. То додатно потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму како би доследно спроводиле Резолуцију СБУН 1244.
 
Желим додатно да истакнем важност међународних снага Кфор и укажем да сваки једнострани покушај да се неком другом додели, или да неко преузме део мандата и обавеза Кфора представља кршење Резолуције СБУН 1244 и потенцијални је извор нестабилности и тензија. Подсетићу вас да Приштина, противно међународном праву, уз потпуно игнорисање интереса и ставова српске заједнице у Покрајини, не одустаје од планова да на простору Косова и Метохије инсталира новог безбедносног актера. Неприхватљиво је доношње једностраних одлука о формирању „Министарства одбране“ и отпочињању процесa трансформације, тзв. „Косовских безбедносних снага“ (КБС) у тзв. „Војску Косова“. Желим поново да истакнем да овакви једнострани потези Приштине представљају грубо кршење Резолуције СБУН 1244 и Војно-техничког споразума, по којима искључиво Међународне безбедносне снаге, односно Кфор, имају мандат за све војне аспекте безбедности на простору Косова и Метохије.         
 
У том смислу додатни разлог за забринутост изазива и најава изградње највеће базе „Косовских безбедносних снага“ у јужном делу Косовске Митровице, што Срби на северу Косова и Метохије доживљавају као најотворенију провокацију и претњу њиховој физичкој безбедности.
 
Поштоване чланице Савета безбедности,
 
За српски народ на Косову и Метохији је посебно забрињавајуће што је у протеклом периоду, а посебно током марта ове године, дошло до учесталих физичких напада на објекте Српске православне цркве. Само у току две недеље чак седам православних објеката у Покрајини нашло се на мети вандала и то у тренутку када се сви присећамо мартовског погрома из 2004. године над Србима и српским светињама на Косову и Метохији. Понижавајуће је стање у којем се налази српска културна и духовна баштина на простору Косова и Метохије, укључујући и четири споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска (Високи Дечани, Богородица Љевишка, Грачаница и Пећка Патријаршија). Свештеницима и монашким заједницама се намећу бројне административне и техничке баријере, чиме се отежава, па чак и онемогућава њихов опстанак на црквеним имањима.
 
Упечатљив пример односа непоштовања према српским културним и верским споменицима у Покрајини, чију је изузетну универзалну вредност потврдио Унеско стављањем на Листу светске баштине, јесте и случај манастира Високи Дечани.
 
Цењене чланице Савета безбедности,      
 
Сасвим је јасна нервоза Приштине, јер пројекат такозване независности данас не признаје више од половине чланица Уједињених нација, укључујући и пет чланица Европске уније. Међутим, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења. Управо је недостатак поверења један од основних проблема у дијалогу Београда и Приштине. Договор се не постиже запаљивом реториком и провокацијама, као што су најаве о уједињењу и стварању велике Албаније или о плановима изградње највеће базе тзв. Косовских безбедносних снага на северу Покрајине.
 
Подсетићу да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини у прошлости више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније. Члан његове странке је прошлог викенда јавно поручио да ће се самопроглашено Косово и Албанија ујединити, цитирам, „пушком и барутом или референдумским кутијама“.
 
Не морам да објашњавам зашто овакве опасне идеје представљају директну претњу миру и стабилности. Њима се крши Резолуција 1244, континуирано дестабилизује не само наша јужна покрајина, већ и читав регион, а ни у чему не доприносе процесу дијалога, већ га изнова онемогућавају.
 
Небројено пута смо показали да смо опредељени за дијалог као једино средство за мирно, политичко решавање проблема на Косову и Метохији. И данас, након вишегодишњих преговора, али и неиспуњавања договореног и сталних једностраних потеза и провокација од стране привремених институција у Приштини, ми смо и даље спремни да седнемо за сто и разговарамо.
 
Спремни смо за дијалог, али не и за уцене и претње, а посебно не за ултиматуме које је и недавно изнео председник владе привремених институција самоуправе у Приштини. Подсетићу вас на његове изјаве да ће дијалог бити ниско на листи приоритета власти у Приштини. Запањујуће је како Приштина ултиматуме, који у потпуности подривају сваку шансу за дијалог, на шта је указала и Европска унија, назива „принципима“ и како упорно инсистира на томе да Београд призна једнострано проглашену независност „Косова“, након чега би, сматрају они, све остало било решено. У чему је онда сврха дијалога ако се само очекује да Београд призна тзв. Косово? Да ли дијалог значи да једна страна треба да одустане од свега, а друга да добије све? И да ли дијалог, по мишљењу Приштине, претпоставља да се не испуњава оно што је договорено?         
 
Подсетићу вас да Приштина и даље одбија да испуни своје обавезе из до сада постигнутих споразума и не пристаје да се о њиховој примени разговара у оквиру дијалога. А ситуација је врло једноставна - у априлу 2013. године потписан је први споразум у Бриселу који је предвиђао четири обавезе: једну за Приштину и три за Београд. Београд је испунио све обавезе, док је једина обавеза коју су имале привремене институције у Приштини - формирање Заједнице српских општина - није испуњена већ 2.917 дана. Заправо, 19. априла се навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а Приштина одбија да испуни обавезу формирања Заједнице српских општина.
 
Поштовани господине председниче,
 
Без обзира на обесхрабрујуће поруке из Приштине и чињеницу да дијалог траје већ дуги низ година, Србија је одлучна и неће одустати од изналажења компромисног решења, које ће бити одрживо и за будуће генерације. Трајан мир и стабилност могу бити остварени само уколико нико од учесника у дијалогу не буде наступао са максималистичким захтевима и инсистирао на потпуном понижењу оног другог. Српски и албански народ, као два најбројнија народа на Западном Балкану, треба да пронађу начин да дођу до помирења и основа за сарадњу, како на плану економије, тако и у остваривању заједничких перспектива за чланство у Европској унији.   
 
Београд је учинио искрене искораке у том смеру, тако што је један од иницијатора идеје о релаксирању протока људи, робе, капитала и услуга, популарно назване „мини шенген“.
 
Што се Србије тиче, уверени смо да је рад на изградњи поверења и инсистирање на позитивним политичким агендама једини начин за изградњу трајног мира и стабилности у нашем региону. Житељи Косова и Метохије, било које националности, било да су Срби или Албанци, не заслужују ништа мање од тога.
 
Хвала на пажњи.

Верзија за штампу
Вести
09.12.2024 – Сајам књига у Букурешту- промоција књиге песама др Љубице Рајкић
09.12.2024 – Амбасадор С.Томашевић примио у Амбасади представнике компаније Abela Pharm
09.12.2024 – Учешће Амбасаде на Божићном хуманитарном базару у организацији Асоцијације IWA у Букурешту
04.12.2024 – Амбасадор С. Томашевић присуствовао церемонији отварања Међународне олимпијаде науке за јуниоре (ИЈСО) у Букурешту
26.11.2024 – Амбасадор С. Томашевић присуствовао 102. заседању Мешовите комисије за Ђердап
18.11.2024 – У Букурешту одржан међународни сајам „Food service and hospitality 2024“
13.11.2024 – Пријем поводом посете 68. класе студената генералштабног усавршавања школе националне одбране М.О. Р. Србије
11.11.2024 – Амбасадор С. Томашевић положио венац поводом Дана примирја у Првом светском рату
06.11.2024 – Пријем поводом отварања нове зграде Амбасаде Р. Србије у Букурешту
06.11.2024 – МСП Р. Србије, М. Ђурић у званичној посети Румунији
05.11.2024 - Митрополит Лукијан освештао Амбасаду и уручио орден амбасадору Томашевићу
14.10.2024 - Амбасадор Стефан Томашевић посетио општину Бреба
Посета представника Српске православне цркве у Румунији Амбасади Србије у Букурешту
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са представницима Унипромета и Оптгрупа
На Факултету за стране језике и књижевност у Букурешту свечано је отворен научни скуп посвећен 75-годишњици постојања српске филологије
Делегација Института за српску културу Приштина – Лепосавић у посети Амбасади Србије у Букурешту
Учешће амбасадора Томашевића на отварању 14. издања Букурештанског међународног фестивала поезије
Амбасадор Томашевић посетио место Радимна у Дунавској клисури
Амбасадор Стефан Томашевић отворио 25. Фестивал смокава у Свињици
ПРОДАЈА ПОЛОВНОГ АУТОМОБИЛА
Србија и Румунија потписале Меморандум о разумевању о изградњи гасног интерконектора, 5. август 2024. године
Посета делегације Института за међународну политику и привреду Румунском дипломатском институту
Амбасадор Томашевић присуствовао потписивању ИПА стратешког пројекта „Хармонизација управљања кардиоваскуларним болестима од превенције до трансплантације срца у прекограничном подручју“
Кадетска репрезентација Србије у рукомету на песку учествовала на турниру у Плопенију
Интервју амбасадора С. Томашевића за часопис Moldova Invest
Усаглашено техничко решење за изградњу заједничког граничног прелаза са Румунијом
Амбасадор Томашевић посетио Сајам малих и средњих предузећа 2024 (TIMM 2024) у Констанци, Румунија
Амбасадор Стефан Томашевић посетио фабрику "La Bunicul Matei" и подржао идеју привредне сарадње
Учешће Р. Србије на „Међународном пословном форуму Румунија – Србија – Турска – Немачка – Италија – Пољска - Босна и Херцеговина“ у Темишвару
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са потпредседником Владе и министром спољних послова Републике Молдавије Михаи Попшојем
Учешће Aмбасадора Томашевића на церемонији поводом отварања традиционалног Фестивала лала у Питештију
Састанак амбасадора Томашевића са румунским сенатором Адрианом Тормом
Сусрет амбасадора Томашевића са МСП Румуније Луминицом Одобеску на пријему посвећеном Међународном дану Франкофоније
18.03.2024 - Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Амбасадор Томашевић присуствовао отварању Европског првенства у рвању
Састанак амбасадора Томашевића са представницима компаније Jaffa DOO Crvenka
Посета амбасадора С. Томашевића Саборној цркви у Темишвару, 28.01.2024.
Светосавска академија у Темишвару, 27.01.2024.
Додела пакетића поводом српске Нове године
Гостовање КУД „Свети Никола“ из Радимне
Учешће Амбасаде на Божићном хуманитарном базару у организацији Асоцијације IWA у Букурешту
Састанак амбaсадора Томашевића са директором Националног института за истраживање-развој у информатици Адрианом Виктором Вевером
Учешће Амбасаде на Божићном хуманитарном базару у организацији Асоцијације IWC у Р.Молдавији
На Сајму књига у Букурешту одржана промоција превода на румунски језик књиге „Срби међу европским народима“
Репортажа на румунској националној телевизији TVR 1 о начину живота и традиционалним вредностима Срба
Професорке Универзитета у Новом Саду одржале предавање на „Универзитету Вaлaхиа из Трговишта“, на тему „Српско-румунских односа у средњем веку“
Учешће Туристичке организације Београда на Сајму туризма у Букурешту
Обелележавање Дана примирја у Првом светском рату (11. новембар 2023.)
У Букурешту одржан концерт Националног ансамбла народних игара и песама Србије КОЛО
Састанак са председником Представничког дома Парламента Румуније
Прва званична посета председника Представничког дома Парламента Румуније Алфреда Симониса Републици Србији
ОБАВЕШТЕЊЕ БИРАЧИМА КОЈИ ИМАЈУ БОРАВИШТЕ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА ИЗБОРИМА КОЈИ ЋЕ БИТИ ОДРЖАНИ 17. ДЕЦЕМБРА 2023. ГОДИНЕ
У Букурешту одржан догађај посвећен потписивању уговора о финансирању ИПА стратешког пројекта српско-румунске прекограничне сарадње под називом „Заједно можемо победити рак“
Промоција српских производа у Темишвару
Сусрет амбасадора Томашевића са Његовим Преосвештенством Епископом будимским и администратором темишварским Г. Лукијаном
Полагање венаца на спомен обележја у Араду и Темишвару
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону за 2023. годину
Посета амбасадора Томашевића Соколовцу - обележавање 250 година од постојања српске школе "Свети Сава" и отварање Хале спортова "Миодраг Белодедић"
У Букурешту одржан догађај посвећен потписивању Интеррег ИПА стратешког пројекта српско-румунске прекограничне сарадње „Сигурнија клима у српско-румунском прекограничном подручју“
Амбасадор Томашевић присуствовао свечаности поводом Дана Каларашија
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са привременим председником Представничког дома румунског Парламента Алфредом Симонисом
Отварање седишта Савеза Срба и Дани српске култууре у Арад
13. МЕЂУНАРОДНИ БУКУРЕШТАНСКИ ФЕСТИВАЛ ПОЕЗИЈЕ
Амбасадор Томашевић у посети жупанији Долж
Састанак амбасадора Томашевића са председницом Привредне, индустријске и пољопривредне коморе жупаније Тимиш
Обележавање стогодишњице првог међународног ноћног лета између Београда и Букурешта
Састанак амбасадора Републике Србије у Румунији Стефана Томашевића са министром за економију, предузетништво и туризам Румуније Штефан-Раду Опреом
Састанак амбасадора Републике Србије у Румунији Стефана Томашевића са министром енергетике Румуније Себастијаном Бурдужом
У месту Свиница одржано 24. издање манифестације „Фестивал смокава“
Међународни ИТ Форум у Клужу
Промоција туристичке понуде Врњачке Бање у Букурешту
Опера „Манон Леско“, гостовање Опере Народног позоришта у Београду и Опере и театра „Мадленијамум“
Отворени Дани српске културе у Букурешту
Амбасадор Томашевић позвао румунске винаре на овогодишњи сајам – ‘’Wine Vision’’, који ће се одржати у Београду 16-19. новембра
Састанак амбасадора Томашевића са продеканком Факултета за журналистику и комуникологију Ромином Суруђиу
Амбасадор Стефан Томашевић посетио фабрику Artrom Steel Tubes у Слатини
Отворена књига жалости
Амбасадор С.Томашевић у радној посети Клуж - Напоки
Конкурс за доделу стипендија у оквиру пројекта „Србија за Србе из региона“ за школску 2022/2023 (рок за пријаву: 26.05.2023. године)
Позив за подношење понуда за извођење радова на реконструкцији и адаптацији објекта старе резиденције у Букурешту
У Амбасади Републике Србије у Букурешту одржана комеморација поводом смрти Милана Петровића
Амбасадор Томашевић у посети Трговишту, округ Дмбовица
У Констанци одржана конференција под називом "The corridor Caspian sea - Black sea and the Port of Constanta - the way to Europe"
Амбасадор Томашевић разговарао је са Данијелом Гитман, ДС за питања ЕУ, европске билатералне односе и регионалну сарадњу у МСП Румуније
Састанак Генералног комитета за економска питања Парламентарне димензије Централноевропске иницијативе у Букурешту, 27. и 28. март о.г.
Посета Његовог Преосвештенства Епископа будимског и администратора темишварског Г. Лукијана Амбасади Србије у Букурешту
ПОСЕТА МИНИСТАРКЕ ЗДРАВЉА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, ПРОФ. ДР ДАНИЦЕ ГРУЈИЧИЋ БУКУРЕШТУ
У Националном музеју румунске књижевности одржан догађај „Сећање на Адама Пуслојића 80“, у част преминулог српског песника
Сусрет амбасадора Томашевића са представницима српске заједнице у Румунији
Свечано отварање Европске престонице културе Темишвар 2023
Интервју амбасадора Томашевића за Radio Romania Internațional
Сећање на песника Јоана Флору
Одлуке о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
ИЗДАВАЊЕ ПАРАМЕТАРА И QR КОДА ЗА ИНСТАЛИРАЊЕ МОБИЛНЕ АПЛИКАЦИЈЕ ConsentID
Амбасадор Стефан Томашевић разговарао са председником Румуније Клаусом Јоханисом
Амбасада донирала српске производе деци СОС Дечијих села Румуније
Посета српској заједници у месту Балени
Амбасадор Стефан Томашевић у посети Националној новинској агенцији Ађерпрес
Трајна опредељеност Србије за мир и стабилност у региону
Учешће Амбасаде на Божићном хуманитарном базару у организацији Асоцијације IWA
Промоција књиге приповедака Иве Андрића, преведених на румунски језик
Србија цени став Румуније у вези са Косовом и Метохијом
Учешће Амбасадора Стефана Томашевића на конференцији коју организовала Унија билатералних привредних комора Румуније
Интервју амбасадора Томашевића за румунски портал Digi24
Обелележавање Дана примирја у Првом светском рату
Гостовање Српског народног позоришта из Новог Сада у Букурешту
Посета амбасадора Томашевића Универзитету у Трговишту
Посета амбасадора Томашевића Центру за спровођење закона у ЈИЕ
Амбасадор Томашевић присуствовао обележавању славе цркве Светих архангела Михаила и Гаврила
Састанак амбасадора Томашевића са управником Универзитетске ургентне болнице у Букурешту проф. др Флорином Каталином Кирстојуом
Уручена одликовања Душану Вилмсу и Октавији Неделку
Амбасадор Стефан Томашевић положио венац поводом смрти академика Еуђена Симиона
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК
“Дани српског филма“ у Букурешту
Српска заједница у Румунији добро организована и поштована
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са државним подсекретаром у Министарству за развој, јавне радове и администрацију Румуније Габриелом Гилеом
Репортажа румунске националне телевизије TVR1 у вези са одржаним догађајем промоције српских вина и ракија у Букурешту и интервју амбасадора С. Томашевића
Интервју Aмбасадора Томашевића за Радио Темишвар поводом одржане промоције српских вина и ракија у Букурешту
Радна посета амбасадора Томашевића Јашију
Попис становништва, домаћинства и станова у Републици Србији 2022. године
Промоција српских вина и ракија у Румунији
Учешће делегације Републике Србије на 21. Конференцији опуномоћеника Међународне уније за телекомуникације (ИТУ) 2022 у Букурешту
Представници Канцеларије Владе Републике Србије за ревизију система управљања средствима Европске уније боравили у Букурешту
Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
Дан српског јединства, слободе и националне заставе
Учешће М. Јанковића, заменика председника Удружења књижевника Србије, на Међународном фестивалу поезије у Букурешту
Аја Сочо освојича треће место на Балканском коњичком шампионату у дисциплини прескакање препона, септембар 2022
Победа репрезентације Србије на Европском првенству у прецизном слетања параглајдером, септембар 2022
Мамаја: Амбасадор Томашевић на отварању Светског првенства за младе у шаху
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан
Учешће Амбасадора Томашевића на отварању „VI Међународне европске конференције о интердисциплинарном научном истраживању“
На позив игуманије манастира Драгомирна, мати Марије Магдалене Гергине, амбасадор Републике Србије у Букурешту Стефан Томашевић присуствовао је богослужењу и помену поводом навршених 200 година од упокојења другог епископа Буковине Данила Влаховића.
Састанак са представницима Академије Румуније – Националног института за економско истраживање „Костин К. Кирицеску“
Састанак амбасадора Томашевића са председником Привредне и индустријске коморе жупаније Праховa
Путовање малолетних лица преко државне границе Републике Србије
Културни догађај у организацији Амбасаде Р. Србије у Букурешту посвећен 100-годишњици од рођења великог песника Васка Попе
Селаковић: Важна посета за планирање даљих активности сарадње Србије и Румуније
Селаковић: Из Букурешта упућена снажна политичка порука o опредељености Србије и Румуније за продубљивање сарадње
Потписан Споразум између Владе Републике Србије и Владе Румуније о утврђивању детаља за повезивање ауто-пута Београд-Ватин (Република Србијa) и ауто-пута Темишвар-Моравица (Румунија), Темишвар 23. јун 2022. године
Букурешт: Kњижевно вече и изложбa поводом 100 година од рођења великог песника Васка Попе
Интервјуу за молдавски портал „NOI.MD“, након недавне посете Кишињеву, амбасадора Србије у Румунији, Стефана Томашевића
СЕНИОРСКА АТЛЕТСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СРБИЈЕ ОСВОЈИЛА 10 МЕДАЉА НА БАЛКАНСКОМ АТЛЕТСКОМ ПРВЕНСТВУ НА ОТВОРЕНОМ У КРАЈОВИ
Селаковић: Србија је посвећена поштовању међународног права и дијалогу
Селаковић: Развој региона није могућ без очувања стабилности и унапређења добросуседских односа
Састанак амбасадора Томашевића са председником Парламента Републике Молдавије Игором Гросуом
Амбасадор Стефан Томашевић разговарао са председником Привредне и индустријске коморе Републике Молдавије Серђу Хареом
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председницом Републике Молдавије Мајом Санду
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председницом Владе Републике Молдавије Наталијом Гаврилицом
РАЗГОВОР АМБАСАДОРА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ СТЕФАНА ТОМАШЕВИЋА СА РЕКТОРОМ ДРЖАВНОГ УНИВЕРЗИТЕТА МОЛДАВИЈЕ У КИШИЊЕВУ
Председник Вучић положио заклетву
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
Састанак амбасадора Републике Србије у Румунији Стефана Томашевића са државном секретарком у Министарству иностраних послова Румуније Даниелом Гитман
Aмбасадор Стефан Томашевић присуствовао је обележавању 147. годишњице ПНЛ-а
Састанак амбасадора Републике Србије у Румунији Стефана Томашевића са председником Уставног суда Румуније Валером Дорнеануом
Састанак потпредседнице Владе и министарке енергетике и рударства Р. Србије проф. др Зоране Михајловић са министром енергетике Румуније Вирђилом Попескуом
Селаковић: Србија ће се свим дипломатским и политичким средствима борити против захтева тзв. Косова у СЕ
Селаковић: Захтев тзв. Косова за чланство у СЕ у супротности са правилима и нормама ове организације
Сусрет потпредседнице Владе и министарке рударства и енергетике проф. др З.Михајловић са министром енергетике Румуније В.Попескуом поводом 50. годишњице ХЕ „Ђердап 1“
Разговор амбасадора Стефана Томашевића са амбасадором Фердинандом Нагијем, генералним комесаром за светске изложбе при Министарству иностраних послова Румуније
Селаковић: Србија активно укључена у сузбијање тероризма, радикализма и екстремизма
Делегација Министарства за европске интеграције и Министарства финансија у посети Амбасади
Летњи камп српског као завичајног језика
Европски џудо куп у Букурешту
Амбасадор С. Томашевић у радној посети Галацију
Честитке председника Румуније, Републике Анголе и Републике Кубе
Одлуку о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и Срба у региону
Састанак амбасадора Томашевића са европослаником Кристијаном Терхешом
Селаковић разговарао са шефом Делегације ЕУ и амбасадорима држава чланица ЕУ
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре за 2022. годину
Разговор амбасадора Стефана Томашевића са председником Представничког дома румунског Парламента Марћелом Ћолакуом
Амбасадор Стефан Томашевић, примио је у Амбасади Р. Србије Јулиана Мареша, менаџера општине Фијербинци-Трг (Fierbinţi-Târg)
Састанак амбасадора Томашевића у Управи за финансијски надзор Румуније
Пријава бирача за гласање у иностранству до 12. марта 2022.
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта 2022. године у поноћ
Мост на територији општине Ешелнице (Румунија) осветљен бојама српске заставе поводом Дана државности Републике Србије
Срећан Дан државности, драги грађани Србије!
Представници Српске православне цркве у посети Амбасади Републике Србије у Букурешту
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Традиционално добри односи и сарадња Србије и Румуније
УЧЕШЋЕ АМБАСАДОРА СТЕФАНА ТОМАШЕВИЋА НА ОНЛАЈН ДЕБАТИ ФОРУМА ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН У БУКУРЕШТУ
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са потпредсендиком Владе и министром саобраћаја и инфраструктуре Румуније Сорином Гриндеануом
Јачање билатералне сарадње у области културе, образовања и права националних мањина
Отварање Кластера 4 важна прекретница за Србију
Међународна конференција и изложба поводом стогодишњице Мале Антанте
Међународна конференција и изложба посвећена 100. годишњици Мале Антанте
Разговор амбасадора Томашевића са представницима Југословенског речног бродарства
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА БИРАЧЕ КОЈИ ИМАЈУ БОРАВИШТЕ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА РЕПУБЛИЧКОМ РЕФЕРЕНДУМУ
Односи Србије и Румуније прави су пример добросуседства
Међународни дан борбе против насиља над женама и почетак кампање ОrangeTheWorld
Селаковић разговарао са Жиофреом и амбасадорима ЕУ
Одлуке о додели националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председником општине Свињица Николом Курићем и послаником у румунском Парламенту Корнелом Фолескуом
Србија очекује подршку за отварање кластера до краја године
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Амбасадор Томашевић положио венце страдалима на фронту у Добруџи, током Првог светског рата
Свечано отварање 16. по реду манифестације „Дани српске културе у Темишвару“
Четири златне и две бронзане медаље у ашихара каратеу на Светском првенству у Букурешту
Амбасадор Стефан Томашевић посетио компанију "Textila Oltul SA" и разговарао о могућностима сарадње
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Интервју амб. С. Томашевића за Radio Romania International – медицинска помоћ коју је РС упутила Румунији и актуелна ситуација поводом пандемије корона вируса
Састанак са професором Думитру Предом, научним директором Европске Фондације Титулеску
Амбасадор Стефан Томашевић дочекао медицинску помоћ коју је Србија упутила Румунији
Селаковић: Помоћ Србије пријатељској и братској Румунији
Континуирана комуникација Србије са ЕУ о даљим реформама
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
Учешће амбасадора Стефана Томашевића на виртуелном састанку акредитованих амбасадора са председницом Р. Молдавије Мајом Санду
Састанак са директором Музеја националне уметности у Букурешту
Селаковић: Београд је у последња два дана био центар света
Састанак на високом нивоу посвећен обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља
Одлука о суфинансирњу пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању везе матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Председник Вучић присуствовао церемонији обележавања почетка радова на модернизацији и рехабилитацији пруге Ниш-Брестовац
Сусрет са Преосвештенством Епископом будимским и администратором темишварским Г. Лукијаном
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
60. годишњица од оснивања Универзитетске агенције Франкофоније (АУФ)
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Одлука о суфинасирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
Потписивање Меморандума о разумевању у области транспорта унутрашњим пловним путевима између Румуније и Србије
Нераскидиво везивање за Србе у Румунији
Aуторски текст амбасадора Стефана Томашевића објављен у последњем издању Новог темишварског весника
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
Сусрет са Адамом Пуслојићем
Јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
Сусрет са проректором Полицијске академије Румуније и директором румунског Националног колеџа за унутрашња питања
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са државним секретаром Министарства иностраних послова Румуније Дануц Некулаескуом
У ТЕМИШВАРУ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ГАЛЕРИЈЕ МАТИЦЕ СРПСКЕ
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Селаковић: Обележимо заједно Дан српског јединства, слободе и националне заставе
Циљ да млади остану у Србији
Рајко Корња - IN MEMORIAM
Пријем за фудбалере ОФК Београд
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са министром образовања Румуније Сорин Михаи Кмпеануом
Председник Вучић учествовао на конференцији „Мини Шенген“
Министар Селаковић са будућим изасланицима одбране Републике Србије
Конференција - „Тренутни изазови међународног јавног права“
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са Мохамедом Кетатом
Састанци у Анталији били успешни за Србију
Селаковић: Србија посвећена миру и стабилност региона
Селаковић: Сарадња и добросуседски односи општи су интерес читавог региона
Посвећеност унапређењу билатералне сарадње са Румунијом
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са генералном директорком SELEC Снежаном Малејевом
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са МУП Румуније Лућиан Боде
Парламентарна група пријатељства Румуније са Србија у посети Амбасади
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са министарком здравља Румуније Јоаном Михаелом
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Бесплатан онлајн курс српског за дијаспору
Селаковић честитао Дан Европе Жозепу Борелу
Вучић: Европу сматрамо нашом кућом
Посета амбасадора Стефана Томашевића Савезу Срба у Араду, цркви Светих апостола Петра и Павла у Араду и Епархији темишварској у Темишвару
Вакцинација држављана Србије из дијаспоре 15. маја у Београду
Промоција српских производа на румунском тржишту
Србија, европски шампион у вакцинацији
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Српски производи у трговинском ланцу Remarkt
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са председником Ревизорског суда Румуније Михаи Бусујоком
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председницом Сената румунског Парламента Анком Даном Драгу
Сусрет са послаником Доњег дома румунског Парламента из редова српске мањине Огњаном Крстићем
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са председником Доњег дома румунског Парламента Лудовиком Орбаном
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са послаником и квестором у Доњем дому румунског Парламента Георгијем Туцом и румунским европарламентарцем Кристијаном Бушојием
Полагање венца на гроб Алексе Карађорђевића
Предаја акредитивних писама председници Р. Молдавије
Србија опредељена за интензивнију сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Предаја копија акредитивних писама у Министарству иностраних послова и европских интеграција Р. Молдавије
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Билатералне политичке консултације Србије и Румуније
Пријем поводом Дана Франкофоније
Република Србија у Месецу Франкофоније
Учешће амбасадора Стефана Томашевића на састанку Групе франкофоних амбасада, делегација и институција у Румунији
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Састанак са шефом Делегације Европске уније
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са румунским министром енергетике Вирђил Данијел Попескуом
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са министром економије, предузетништва и туризма Румуније Клаудију-Јулијус-Гаврил Насуием
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са министром иностраних послова Румуније Богданом Аурескуом
Сусрет амбасадора Стефана Томашевића са Његовом светошћу патријархом Румунске православне цркве Даниелом
Интервју амбасадора Стефана Томашевића за Radio Romănia Cultural
Одржан први састанак Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Председник Вучић примио је акредитивна писма новоименоване амбасадорке Румуније
Састанак са председником Уније билатералних привредних комора Румуније
Срећан Дан државности Републике Србије!
Састанак амбасадора Стефана Томашевића са Ерик Попом
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Састанак са шефом Делегације Европске уније у Србији
Састанак са председником Европске федерације билатералних привредних комора
Селаковић и Гујон честитали Савиндан
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
Конкурс за суфинансирање пројеката превођења репрезентативних дела српске књижевности
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Пријем српских привредника у Амбасади Р. Србије у Букурешту
Селаковић са руководством Дунавске комисије у Будимпешти
Брнабић и Борељ: Политички и економски аспекти преговора
Селаковић: Пуноправно чланство у ЕУ остаје приоритет нове Владе
Јоксимовић и Рот о преговорима Србије и новој методологији
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Десета медијска конференција дијаспоре и Срба у региону
Састанак са амбасадорима земаља чланица ЕУ акредитованих у Србији и шефом Делегације ЕУ
Интервју амбасадора за Комерцијални дипломатски журнал
Режим уласка у условима пандемије у Румунију и Републику Молдавију
Министар Селаковић говорио на састанку Савета министара спољних послова БСЕЦ
Отварање Дана српске културе у Темишвару
Дани жалости у Републици Србији и отворена књига саучешћа
Пројекат ''Србија за Србе из региона'' за школску 2020/2021.годину
Интервју амбасадора Стефна Томашевића за ТВ Романиа 1, 13. новембар 2020.г.
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату
Концерт за новопристигле амбасадоре у Букурешт
Интервју амбасадора Стефана Томашевића за недељник Наша реч
Састанак са председником Привредне коморе и индустрије Румуније
СРБИЈА КАО ПОВОЉНА ДЕСТИНАЦИЈА ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ И РАЗВОЈ НОВИХ ТЕХНОЛОГИЈА
Обележавање 25. годишњице од оснивања Уније билатералних привредних комора Румуније
Посета компанији ''OVERall'' - Букурешт
Интервју за телевизију TRAVEL MIX
Предаја акредитивних писама
Онлајн обука предавача који се баве очувањем српског језика у дијаспори и региону
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Конкурс за суфинансирање пројеката намењених дијаспори
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ - ЛАЖАН САЈТ ЗА ПРИЈАВУ ЗА ГЛАСАЊЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА
Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије - обавештење
Обавештење Одлуке Владе Републике Србије о визном режиму за стране држављане за време проглашења болести ЦОВИД-19
Одлука Владе Републике Србије о мерама против болести COVID-19
Корона вирус: Препорука држављанима Републике Србије
Посета Манасији
Посета Клежанима и Брнчењу
Међународни сајам туризма у Букурешту
Наша Кармен у Букурешту
Посета амбасадора Стефана Томашевића Темишвару
Прослава Дана државности Републике Србије
Конкурс за суфинансирање пројеката превођења репрезентативних дела српске књижевности
Предаја копије акредитивних писама
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању везе матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Пријем за студенте српског језика Факултета за стране језике и књижевност Универзитета у Букурешту
ФИНАНСИЈСКИ ВОДИЧ ЗА ПОВРАТНИКЕ НАРОДНЕ БАНКЕ СРБИЈЕ
Пројекат „Србија за Србе из региона“
Кандидатура Републике Србије за реизбор у Извршни савет UNESCO, 2019-2023. године
Одлуке о суфинансирању пројеката
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Обавештење о укидању виза за улазак у Р. Србију за држављане Федерације Св. Китс и Невис и Републике Палау, носиоце свих врста пасоша
Десета конференција српске медицинске дијаспоре, Београд, 20-22. јуна 2019. године
Конкурс за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2019. години
Конкурс за финансирање или суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2019. години
Одлука о укидању виза за улазак у Р.Србију за држављане Антигва и Барбуда, Гренада, Комонвелт Доминика и Тринидад и Тобаго
Нерадни дан у Амбасади - 12. новембар 2018. године
Одлука о престанку важења Одлуке о укидању виза за улазак у Р.Србију за држављане ИР Иран, носиоце обичних пасоша
Пројекат „Србија за Србе из региона“
Пријављивање за доделу стипендија у оквиру пројекта "Србија за Србе из региона" за школску 2017/2018
Oсма Конференција српске медицинске дијаспоре
Одлука о укидању виза за држављане Републике Перу, носиоце обичних пасоша
Међународни јавни конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу
Обавештење о времену гласања на председничким изборима 2. априла 2017. године
Избори за председника Републике Србије, гласање у иностранству – обавештење о начину пријављивања
Позив за пријаву потраживања по основу девизне штедње
Конкурс за финансирање или суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2017. години
Конкурс за финансирање или суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2017. години
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о међусобном укидању виза за носиоце обичних пасоша
Сусрет премијера Србије и Румуније у Темишвару
ОГЛАС ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА У ЦИЉУ ОТУЂЕЊА НЕПОКРЕТНОСТИ – ОТУЂЕЊА ДИПЛОМАТСКЕ НЕПОКРЕТНЕ ИМОВИНЕ У ЊУЈОРКУ (СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ), ТОКИЈУ (ЈАПАН), БОНУ (НЕМАЧКА) И БЕРНУ (ШВАЈЦАРСКА)
Потписан споразум Србије и Румуније у области социјалне сигурности
Дан српског језика у Румунији
Нови Споразум МСП - МПНТР о организовању образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству
Дани српске културе у Букурешту 2016
Обележена 100-годишњица борби на Добруџанском фронту у Румунији
Гостовање КУД „Традиција“ из Трстеника на Међународном фестивалу фолклора “Хора Маре” у жупанији Калараши
Посета делегације Удружења потомака ратника Србије 1912-1920
Пријављивање за доделу стипендија у оквиру пројекта „Србија за Србе из региона“ школску 2016/2017. годину
Важно обавештење Факултетa за стране језике и књижевности Универзитета у Букурешту
ОБАВЕШТЕЊЕ
Визни режим између Републике Србије и Републике Либан
Конкурс за финансирање или суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2016. години
ПОРТАЛ „ДИЈАСПОРА НА ВЕЗИ“
Пројекат „Србија за Србе из региона“ за школску 2016/2017 годину
Прослава Дана Св. Саве
Срби за Србе - Божићна акција 2016
Пословни савет Привредне коморе Србије за дијаспору
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату
Продаја возила - оглашавање
Non-paper са главним аргументима Републике Србије о неприхватљивости чланства "Косова" у UNESCO
ПРОЦЕНА ТРЖИШНЕ ВРЕДНОСТИ НЕПОКРЕТНОСТИ
ОТВАРАЊЕ ПОСЕБНОГ НАМЕНСКОГ РАЧУНА ЗА ПРИКУПЉАЊЕ ДОНАЦИЈА И УТВРЂИВАЊЕ НАЧИНА КОРИШЋЕЊА СРЕДСТАВА ДОНАЦИЈА ЗА МИГРАНТЕ
Дани српске културе у Букурешту
Дани српске културе у Букурешту
АКЦИЈА ПРИКУПЉАЊА ПОМОЋИ ЗА ПРИХВАТ ИЗБЕГЛИЦА У Р.СРБИЈИ
Посета министра правде Републике Србије Николе Селаковића Румунији
Визни режим између Републике Србије и Републике Молдавије
Услуга преноса новца са иностранством „Пошта Србије“
Председница Народне скупштине са званичницима Румуније: Парламентарна подршка „Крајовској групи“
Дани српског филма у Букурешту
Дани српског филма у Букурешту
Учење српског језика у иностранству
Делегација Народне скупштине на састанку Генералног одбора за социјални развој, образовање, истраживање и науку ПС ПСЈИЕ у Букурешту
Делегација Одбора за спољне послове Народне скупштине Републике Србије у дводневној посети Парламенту Румуније
Позив на конференцију стваралаца из дијаспоре и матице
Обележавање Дана Св. Саве
Нови конкурс за бесплатни тромесечни курс српског језика преко Скајпа
Малишани из вртића бр. 138 у посети Амбасади
Дан примирја у Првом светском рату
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
9. Форум агротрговинске и економске сарадње између НР Кине и земаља ЦИЕ
Посета Министра унутрашњих послова Н. Стефановића Румунији, 13-14.10.2014
Дани српске културе у Букурешту
Потписан споразум о царинама са Молдавијом
СПИСАК ОПРЕМЕ ЗА СПАСАВАЊЕ И РАД НА ВОДИ
Победа на турниру " Cupa MAE 2014"
ХИТНЕ потребе Сектора за ванредне ситуације Србије
APEL UMANITAR - АПЕЛ ЗА ПОМОЋ
Процедура отпреме хуманитарне помоћи из ЕУ ка Републици Србији
Генерални конзулат Републике Србије Темишвару отворио је рачуне за прикупљање помоћи у Румунији
Уплаћивање хуманитарне помоћи путем PayPal
Хитне потребе Црвеног крста РепубликеСрбије
Обавештење о прикупљању хуманитарне помоћи и донација из иностранства
Оглас Савеза Срба у Румунији, Месна организација Букурешт
„Дучићу у част – српско-румунски књижевни односи“
Предаја акредитивних писама председнику Републике Молдавије
„Дани српског филма“
Пословни скуп „Дани пословних могућности у региону Балкана“
Mанифестацијa „Симфонија лала“ – Питешти
Дани српског филма у Румунији
Посета министра омладине и спорта В. Удовичићa Букурешту
Полагање венаца поводом 15 година од почетка НАТО бомбардовања
Међународни сајам туризма у Букурешту
Пословни форум српских и румунских привредника у Букурешту
„Виртуелни матичар за дијаспору“
Сервис за брзе одговоре Канцеларије за сарадњу са дијаспором и Србима у региону
Конкурс за финансирање или суфинансирање проjеката у области међународне сарадње за 2014. годину
Прослава 15 год. од оснивања Лиге румунско-српског пријатељства
Стручна пракса у Министарству спољних послова Републике Србије
Други самит премијера Кине и држава централне и источне Европе, Букурешт
Додела одликовања Академику Еуђену Симиону
Посета Цркви „Св. Архангела Михаила и Гаврила“ у месту Клежањ, жупанија Ђурђу
Амбасадор Републике Србије у Букурешту
Архива вести